Vzorově vypracovaná maturitní písemná práce z češtiny 2015 – vypravování

 

V maturitní písemné práci z češtiny 2015 se v jarním termínu standardně objevilo 10 slohových zadání, ze kterých si každý maturant mohl vybrat to jemu k napsání nejpříjemnější. Mohli jste ve své maturitní písemné práci psát líčení, úvahy, články, zprávu, referát nebo vypravování. Právě „otcovo“ vypravování na téma „Jak jsem poznal vaší matku“ se zdá být tématem pro napsání maturitní písemky z češtiny tím nejvíce vybíraným. Přinášíme Vám inspirativní vzorové vypracování, které by v této části maturity z českého jazyka získalo vynikající hodnocení.

maturita-cestina-amos-itutoring-top-content

Zadání vypravování, které se objevilo v ostré maturitní písemné práci z češtiny v roce 2015 na jaře

Jak jsem poznal vaši matku

Zpracování: otcovo vypravování adresované dětem

Vzorové vypracování slohového útvaru vypravování v ostré maturitní písemné práci z češtiny v roce 2015 na jaře

Jak jsem poznal vaši matku

Milé moje děti,

víte, že dobrodružství mám v krvi. Proto spolu netrávíme tolik času, jelikož toulavé boty mne vždy zanesou daleko, daleko do neznámých exotických krajin. V roce 1990, rok před vaším narozením, tomu nebylo jinak. Rozhodl jsem se, že si za ušetřené peníze koupím letenku do Dánska, trochu procestuji pevninu a poté se přesunu do Norska a nechám se zaměstnat na ropné plošině v Severním moři. „Mami, pozítří odlétám do Dánska.“ „Ty nemůžeš chvíli vydržet doma! Počkej, až se ti něco v té dálavě stane!“ „Co by se mi stalo! Zbytečně neplaš!“ 5.5.1990 nasedám do letadla. Šťastný, svobodný a plný představ o novém životě.

Let probíhal dobře a během pár hodin vystupuji z letadla. Dánsko bylo úžasné, krajina, lidé! Po dvou měsících jsem se začal shánět po práci na plošině. „Hurá! Mám práci!“ Ropná plošina, život na ní, moře a vidina peněz, které využiji na další cesty, prostě splněný sen!

Práce byla zajímavá. Pořád se dělo něco nového. „Petře, podej mi hasák! Něco se tady děje, nelíbí se mi to!“ „To bude v poho, zbytečně neplaš!“ „No, ne! Podívej!“ Ozval se ostrý sykot. Nádrž se začala nebezpečně chvět. Než jsem se stačil otočit, dostala mne rázová vlna výbuchu a letěl jsem vzduchem. „Hrozně mne bolí hlava a levá ruka!“ „Máte těžký otřes mozku a zlomenou levou ruku. Musíte být v klidu,“ ozvalo se vedle mne. Otevřu oči a vidím krásnou andělskou tvář. „Kde to jsem?“ „V nemocnici. Došlo k výbuchu na plošině. Ale budete v pořádku!“ „Jak krásný úsměv a jenom pro mě!“ v duchu jsem si pomyslel.

Každý tvrdí, jak jsou dny strávené v nemocnici nepříjemné, ale pro mě to byl ráj na zemi. Po dvou týdnech jsem si odnesl nejen telefonní číslo, ale i sladký polibek od vaší matky.

Váš milující táta

Proč by tento vzor vypravování získal u maturitní písemné práce z češtiny vynikající hodnocení?

  • Splnění zadání: Vypravování je adresováno dětem a odpovídá zadanému tématu. Vypravěč sdílí osobní příběh, jak se setkal s jejich matkou, což odpovídá požadavkům zadání.
  • Titulek: Titulek „Jak jsem poznal vaši matku“ je jasný, výstižný a přímo odkazuje na hlavní téma vypravování, což upoutá pozornost čtenáře a zajišťuje tematickou koherenci.
  • Odstavce: Text je členěn do logických odstavců, což usnadňuje čtení a zajišťuje plynulost příběhu. Každý odstavec má jasný záměr a posouvá děj kupředu.
  • Styl a tón: Styl je vypravěčský, osobní a zároveň živý, což zaujme a vtáhne čtenáře do děje. Tón je láskyplný a nostalgický, což dodává příběhu emocionální hloubku.
  • Jazyková správnost: Text je napsán bez gramatických a stylistických chyb, což svědčí o dobré jazykové úrovni autora.
  • Dialogy: Dialogy jsou přirozené a realistické, přispívají k dynamice textu a přibližují čtenáři postavy i situace.
  • Popis a detaily: Vypravování obsahuje bohaté popisy a detaily, které čtenáři umožňují snadno si představit prostředí a situace, ve kterých se postavy nacházejí.
  • Emoce a napětí: Text efektivně pracuje s emocemi a napětím, což činí příběh poutavým a čtivým. Moment výbuchu a následného setkání s matkou je klíčovým bodem, který dodává příběhu dramatičnost.
  • Originalita: Příběh je originální a osobitý, což zvyšuje jeho atraktivitu a odlišuje ho od běžných vypravování.
  • Délka a struktura: Vypravování je adekvátní délky, nepůsobí zbytečně nataženě ani zkráceně. Struktura je logická a přehledná, což zajišťuje snadné porozumění.

ČTĚTE TAKÉ: Vše o zvládnutí ústní zkoušky z českého jazyka a literatury u maturity

maturita-cestina-amos-itutoring-footer-content

52 comments

Tereza

Dobry den, do didaktického testu jsem psala velkými tiskacimi písmeny, bude odpověď brána chybně? Dekuji

Tereza

Dobrý den, 16.5. připadne na sobotu, zajímalo by mě, kdy dostaneme výsledky didaktických testů.V sobotu nebo až v pondělí? 🙂

    David

    Ahoj

    Pokud jsi si založila účet na novamaturita.cz tak by jsi měla výsledky už teď na mailu. Stačí se registrovat, dát povolení k zasílání materiálů a máte to tam, jen teď už asi dříve zjistíte výsledky tak, že si zajdete do školy, jelikož materiály posílají až 2 dny po udělení souhlasu.

    Doufám, že jsem pomohl 🙂

Pavel

Dobrý den, chci se zeptat zda bude práce hodnocena, když jsem to bohužel pojal spíše jako vypravování jak jsem poznal svoji ženu a ani v úvodu, ani v závěru nenapsal, že je to věnováno dětěm. Děkuji

Ž.

Dobrý den,
nadpis nemám a ukončení mám takovéhle: Od té doby žijeme ten nejkrásnější život i s Vámi.. je to nastíněné, že jde o děti.. Uznají mi to? 🙂

    Jakub

    Já si myslím, že uznají. Psal jsem také tohle téma a už v zadání bylo napsáno, že je to adresované dětem, tudíž je ten konec správný a logický. Řekl bych, že nemusíte mít strach 🙂

Lucie

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na zadání číslo 4, psala jsem o čarodějnickém reji který se má teprve uskutečnit, čili pozvánku.Myslíte že by to prošlo?

Jitka

Milé moje děti? To myslíte vážně? Snad Moje milé děti…

Ota K.

Není to na maturitní slohovou práci z češtiny přece jen trochu málo textu? Ten rozsah je spíš na slohovou destiminutovku. 🙂

Tomáš

Dobrý den, musí se ve vyprávění objevit přítomný čas? Celé vyprávění sem psal v čase minulém, zápletku i přímě řeči jsem využil. Je to fatální chyba? Děkuji za odpověď.

jidascz

Prosím poradte. Je fatální chyba, když je cele vyprávění pouze v minulém čase? Zápletka, prima rec a další nalezitoati se mi tam vyskytují. Děkuji za odpověď milý Amosi.

Karolina

Je nutne dodrzet zadany nadpis, nebo si mohu take vymyslet svuj vlastni?

    Martina

    Myslím, že si můžeš vymyslet vlastní. Nám učitelka říkala, že můžeme použít vlastní i ten, který je v zadání. Pokud opíšeme ten, co je v zadání tak se nepočítá samozřejmě do počtu slov, pokud je nadpis náš, tak se počítá.

Ondra

zdravím lidi chci se zeptat,když jsme zapoměl u toho uvést zápletku ale jinak primou rec tam mam,odstavce taky. Prošlo by to nebo ne?

    Tomáš

    Pokud vím, tak zápletka je u vypravování to hlavní.

    Marcela

    Ahoj! U vyprávění (u všech slohových útvarů) je na 1. místě dodržení tématu. Když máš přímou řeč, která je ve vyprávění důležitá, máš i odstavce, tak je to myslím o.k. Horší by bylo, kdyby jsi se nedržel tématu. To by bylo dle naší češtinářky rovnou za 5. Takže buď v klidu 😉

Patricie

Tato práce by jako maturitní prošla, nicméně se pisatel odklání od zadání. Má zde především psát o tom, jak poznal matku svých dětí, ovšem téměř celá práce se točí kolem toho, jak odletěl do ciziny, tam si našel práci, a až na konci je zmínka o tom, jak se s ní seznámil. Za to by šly body dolů.
Někteří se tu ptají, zda to měl být dopis. Nikde nebylo řečeno, že se má jednat o tento slohový útvar, slovo adresovat se přece používá i jinde.

    Josef

    Kdyby neodletěl do ciziny, nepoznal by matku

    Marcela

    Naprostý souhlas. Celé dva roky se učíme, co je ve slohovém útvaru důležité. Vždy je nejdůležitější se držet tématu, a u vzorové práce, která by tedy měla být za „1“ se mi zdá, že zápletka a její rozuzlení nějak bylo pominuto. O držení se tématu se zde nedá vůbec hovořit. Ale co škola, to učitel. Začínám být trochu rozzlobená, že „pravá neví, co dělá levá“; „učitel neví, co bude chtít CERMAT“. Ale co už, my to nezměníme, takže „děj se vůle boží“ 🙂

Kateřina

Tohle má být vzorová práce na téma Jak jsem poznal vaši matku? Je to spíš o tom, jak jsem poznal Dánsko a jiné země..Navíc, od kdy se ve vyprávění objevuje podpis?

ahoj

Dobrý den, když jsem svoji slohovou práci začala takto: Všechno to začalo prvního májové ho dne roku 1978…následuje příběh o tom, jak se otec seznámil s matkou… a tak jsem milé děti, poznal vaši matku.
myslíte si, že mi tento postup uznají, i když jsem nenapsala přímo úvod o tom, jak otec mluvi k dětem nebo něco podobného?

Eva

Dobrý den ,ráda bych se zeptala, zda bude hodnocena práce, která obsahuje nadpis a vyprávění tatínka, ale už neobsahuje komu byla určena ?

Jan

Myslíte, že je chyba, když jsem u vypravování Jak jsem poznal vaši matku (které bylo adresované dětem), nenapsal oslovení typu Milé děti… ? Děkuji za odpověď.

Eva

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli bude hodnocena práce, která neobsahuje žádnou zmínku o tom, že to otec vypráví dětem.

Andrea

Dobrý den chtěla bych se zeptat jk se bude hodnotit má práce kterou jsem zpracovala podle skutečného příběhu Teda který pojednával o zkutečnosti v serialu ? (jak poznal všechny své kamarády včetně Robin a jejich matky a tedy i závěru, kdy jejich matka umírá a on se vraci k R. ) ? samozřejmě že text jsem vypracovala jako vyprávění otce dětem.
Děkují za odpověd

Venca

Dobrý den, úvaha (téma č. 8) se má zabývat nesmrtelností obecně? Nebo se má týkat výhradně citů a emocí, jak jsou popisovány ve výchozím textu? Osobně jsem psal převážně obecně o nesmrtelnosti a emoce jsem zařadil pouze okrajově. Nejsem si však jistý správným postupem… Děkuji za odpověď.

    Terezie

    Ahoj, mám úplně stejný dotaz. Ale úvaha je o tom, že se na problém díváš z různých úhlů a srovnáváš pro a proti. A je čistě na tobě, zda popíšeš nesmrtelnost obecně anebo její působení na city. Já osobně jsem se řešila otázku, zda by vůbec někdo toužil být nesmrtelný a proč.

Anonym

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je velká chyba, když jsem v textu neoznačila přímou řeč. Děkuji za odpověď.

danaa

Kdyz jsem psala prostě úryvky z how i meet your mother, může mi to byt nepočítano za to, ze to nebyl muj vlastní příběh, ale převzaty?

Lenka

Prosím, nemůžete poskytnou i vzor tématu č.4. ČARODĚJNICKÝ REJ? děkuji

hdjdkkskk

Myslíte, ze by mohl byt problém s tím, ze jsem vyprávěla část příběhu z how i meet your mother? Ze by to mohlo byt považováno za ne vlastní text?

Maryane

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli to musel být nutně dopis. Napsala jsem to jako klasické vyprávění s nadpisem. Děti před spaním prosí tatínka, aby jim vyprávěl, jak poznal jejich matku. Myslíte, že se bude moje písemná práce hodnotit a nebude automaticky vyřazena?
Děkuji

    šestsetšedesátšest

    Pokud dobře vím bylo tam napsáno vypravování, takže dopis to neměl být vůbec. Klasický příběh z úvodem, zápletkou, rozuzlením a závěrem. Kdyby to byl dopis, tak si myslím, že by byla práce automaticky nehodnocená za nedodržení útvaru.

    Veronika

    Mám to stejným stylem – děti žádají tatínka o pohádku a tatínek vypráví. Žádnej podpis na konci, nic.
    V zadání o dopise nepadla ani řeč, tak doufám, že to bude OK! 😉

    jana

    Proč nikdo na DOTAZY obsažné v komentářích NEODPOVÍDÁ???

lukas

Je to nějak omezeno na max. počet slov? A muselo to být psáno jako dopis? Adresováno přece neznamená hned dopis ne?

Petra

Super! Objeví se tu v dohledné době i jiné vzorově vypracované práce? 🙂

    Patricie

    Pokud budou další vzorové práce stejně slabé jako vzorové vypravování, radši na to ani nekoukej, aby tě to zbytečně nerozhodilo. Vypravování zde uvedené a označené jako vynikající, je slabý průměr. Práce by prošla, ale s odřenýma ušima.

zouie

Je velká chyba, když tam nemám oslovení a na konci rozloučení otce? Psala jsem totiž: už byl večer a než šly děti spát, vyprávěl jim otec příběh…Pak mam teprve otcovo přímou řeč. Budou mi to takto hodnotit?

Karolína

Tohle zadání ale nebylo dopis tak nač rozloučení a oslovení?

    NovýAmos.cz

    Jedná se o vypravování, které je adresované. Autor textu na začátku vypravování oslovuje ty, kterým je vypravováno, tedy děti. Na konci vypravování se autor vypravování podepisuje jako „milující táta“. Adresované vypravování je se zadáním maturitní písemné práce z češtiny 2015 v souladu. Nejedná se tedy o korespondenci, ale o adresované vypravování. Text je inspirativní, každý může vypravování uchopit trochu jinak, kolik autorů vypravování na toto zadání, tolik originálních vypravování 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *