V maturitní písemné práci z češtiny 2017 se v jarním termínu, jak je zvykem, objevilo 10 slohových zadání, ze kterých si každý maturant mohl vybrat to, které nejlépe sedne. Ve své letošní maturitní písemné práci jste mohli psát charakteristiku, vypravování s prvky sci-fi, článek s prvky fejetonu, popis obrázku, článek do časopisu, referát, úvahový text, vypravování – vzor na výbornou níže, úřední dopis nebo zprávu. Mnoho úspěchů přejeme všem maturantům nejen u maturity z češtiny, Nový Amos.
ČTĚTE TAKÉ: Vzorová zadání k ústní zkoušce z češtiny a literatury k maturitě
Ostré zadání vypravování, které se objevilo v písemné práci z ČJL v roce 2017
Nepovedené léčka
VÝCHOZÍ TEXT
Když známý cestovatel Jean André putoval po Jižní Americe, předcházela ho pověst čaroděje. V oblasti Amazonie narazil na jeden domorodý kmen žijící ve skromných příbytcích z palmových listů. Emhudové byli velmi pověrčiví. Začali se bát, že Jean André připraví jejich lovce o odvahu a sílu, proto se ho rozhodli zabít. Přichystali na něj léčku…
Zpracování: vypravování o tom, jak Jean André vyvázl z léčky Emhudů, které navazuje na výchozí text
Vzorové vypracování slohového útvaru vypravování 2017 jaro na výbornou
Nepovedená léčka
Náčelník kmene Buriak sezval po setmění do svého stanu radu starších, na níž za zvuků svých tradičních bubnů rozhodli, že šaman připraví nápoj ze statné liánovité rostliny zvané kurare. Výtažek z ní Emhudové běžně používali jako jed, jímž napouštěli hroty šípů při lovu i v boji proti nepřátelům. Ten protivníka nejprve zcela ochromí a poté usmrtí. Tak dlouho však muži kmene Emhudů většinou nečekali – odcházející život z paralyzovaného těla vyháněli předčasně úderem kamene do lebky. Otrávený lektvar měl Jean André pozřít následujícího dne při oslavách letního slunovratu.
Rokování skončilo kmenovým tancem kolem plápolajícího ohně zakončeným hlasitým bojovým pokřikem. Ten prořízl ticho dřímajícího pralesa, a nejenže vyplašil opeřence v korunách stromů, ale probudil ze spánku i Jeana Andrého. Nevěnoval tomu však přílišnou pozornost, na hlučné rituály Emhudů byl již po dvou týdnech strávených v jejich blízkosti zvyklý. Dal si doušek vody, přikryl se dekou, z níž setřásl páreček brouků – spolunocležníků, a pokusil se znovu usnout. Ve vlhkém dusnu deštného pralesa to nebyl zcela jednoduchý úkol.
Jean André již již znovu upadal do říše snů, když tu ho někdo uchopil za zápěstí. Ihned se probral. Popadl nezvaného hosta prudce za ruku a chtěl zakřičet. Jenže noční návštěvník mu svou druhou ruku něžně přitiskl ke rtům. Dobrodruh pochopil, že není v nebezpečí, a rozsvítil svou lampu. V její záři se objevila tvář Singian, pohledné dcery náčelníka Buriaka, kterou dobře znal. Z jejího výrazu okamžitě vyčetl, že něco není v pořádku.
Singian, dívka s havraními vlasy a nádhernýma očima, začala Jeanu Andrému svým jazykem překotně vysvětlovat, čeho byla náhodou svědkem: Nezkrotila svou zvědavost a vyslechla vše, co její otec a ostatní příslušníci kmene naplánovali na zítřejší večer. Jenže Evropan, ačkoliv byl s domorodci už několik dní v intenzivním kontaktu, studoval jejich zvyky i jazyk, nebyl schopen pochopit, co se mu snaží sdělit.
Po chvíli Singian zastavil, podal jí pero a kus papíru a posunkem ji vybídl, aby se pokusila svou naléhavou zprávu vykreslit v obrazech. Nebyl to vůbec jednoduchý úkol a té noci téměř nezamhouřili oči. Singian dokonce na chvíli zmizela z Andrého stanu, aby mu přinesla smrtící rostlinu ukázat.
Jean André nad ránem přece jen usnul. S šibalským úsměvem na tváři. A to nejen proto, že mu krásná Singian přes velké riziko pravděpodobně zachránila život, ale i proto, že již věděl, jak z celé situace vyváznout jako vítěz.
Nadešel večer, oslava svátku slunovratu. Všichni členové kmene Emhudů jsou shromážděni uprostřed osady kolem obrovského ohně, jejich bubnování a popěvky se rozléhají hluboko do útrob pralesa. V čele shromáždění sedí náčelník Buriak, po jeho pravici jako vážený host Jean André. Náčelník pronáší obřadní řeč, následně bubny utichnou. Buriak podává cestovateli číši. Jean André ví, co v ní je, co jej čeká i co musí udělat. Všechny zraky jsou na něj upřeny. Jean André polyká smrtící koktejl. Když odloží pohár, znovu se rozezní bubny a vítězné výkřiky divochů. Bujaré oslavy pokračují.
Již nikým nepozorován sáhl Jean André do náprsní kapsy své košile a zhltnul hrstku prášků proti nespavosti, které si s sebou bral na každou výpravu. Tentokrát je ovšem konečně použil, i když ne pro jejich pravý účel. Jean André byl nejen zdatný cestovatel, ale i biolog a věděl, že ty kouzelné tabletky obsahovaly barbituráty – protilátku na strychnin obsažený v kurare!
Domorodci co chvíli po očku hleděli na evropského hosta v očekávání jeho brzkého konce, ale po celý večer a celou noc plnou oslav nezaznamenali ani náznak úspěchu svého podlého plánu. Jean André se k ránu vypařil z dohledu všech. Náčelník Buriak pak nechal své muže ještě dlouho pátrat v hluboké džungli po nezdolném cestovateli. A krásné Singian.
ČTĚTE TAKÉ: Návod jak napsat vypravování u maturity na jedničku
SOUVISEJÍCÍ: Další vzory vypravování k maturitní písemce z češtiny
Proč by tento vzor vypravování získal u maturitní písemné práce z češtiny vynikající hodnocení?
- Splnění zadání: Text přesně odpovídá zadanému tématu a výchozímu textu. Vypravování přirozeně navazuje na příběh Jeana Andrého a jeho únik z léčky, což splňuje zadání maturitní písemné práce.
- Struktura a členění textu: Text je rozdělen do logických odstavců, které usnadňují čtení a orientaci v ději. Například úvodní odstavec popisuje přípravu léčky, zatímco následující části se věnují reakcím jednotlivých postav a vyústění situace.
- Výstižný titulek: Titulek „Nepovedené léčka“ je stručný a zároveň vystihuje podstatu příběhu, čímž upoutává pozornost čtenáře.
- Výrazný začátek: Úvodní věty okamžitě zaujmou čtenáře. Například: „Náčelník kmene Buriak sezval po setmění do svého stanu radu starších…“ Tento popis navozuje atmosféru tajemného a nebezpečného dění.
- Postupný vývoj děje: Příběh je vyprávěn postupně a logicky, což umožňuje čtenáři sledovat myšlenkový tok autora. Například, od přípravy léčky přes varování od Singian až po samotný útěk Jeana Andrého.
- Přesvědčivé postavy: Postavy jsou vykresleny věrohodně a čtenář si k nim může vytvořit vztah. Popis Singian jako „dívky s havraními vlasy a nádhernýma očima“ přidává osobitost a živost.
- Poutavé dialogy: Dialogy a interakce mezi postavami přispívají k autenticitě příběhu. Například dialog mezi Jeanem André a Singian: „Singian, dívka s havraními vlasy a nádhernýma očima, začala Jeanu Andrému svým jazykem překotně vysvětlovat…“
- Použití jazykových prostředků: Autor používá bohatý slovník a různé stylistické prostředky, což činí text čtivým a zajímavým. Například popis pralesa: „Ve vlhkém dusnu deštného pralesa to nebyl zcela jednoduchý úkol.“
- Závěr s překvapivým prvkem: Závěr příběhu je napínavý a překvapivý. Jean André nakonec unikne díky svým znalostem a použití barbiturátů, což přidává dramatický prvek.
- Konzistentní tempo a napětí: Příběh udržuje konzistentní tempo a napětí, čímž čtenáře drží v napětí až do konce. Například scéna, kdy Jean André pije smrtící koktejl a následně použije protilátku: „Jean André polyká smrtící koktejl… Tentokrát je ovšem konečně použil, i když ne pro jejich pravý účel.“
ČTĚTE TAKÉ: Jak zvládnout ústní zkoušku u maturity z českého jazyka a literatury?