Vzorově vypracovaná maturitní písemná práce z češtiny 2017 – vypravování na téma Nepovedená léčka

 

V maturitní písemné práci z češtiny 2017 se v jarním termínu, jak je zvykem, objevilo 10 slohových zadání, ze kterých si každý maturant mohl vybrat to, které nejlépe sedne. Ve své letošní maturitní písemné práci jste mohli psát charakteristiku, vypravování s prvky sci-fi, článek s prvky fejetonu, popis obrázku, článek do časopisu, referát, úvahový text, vypravování – vzor na výbornou níže, úřední dopis nebo zprávu. Mnoho úspěchů přejeme všem maturantům nejen u maturity z češtiny, Nový Amos.

maturita-cestina-prijimacky-vs-medicina-bmedic

ČTĚTE TAKÉ: Vzorová zadání k ústní zkoušce z češtiny a literatury k maturitě

Ostré zadání vypravování, které se objevilo v písemné práci z ČJL v roce 2017

Nepovedené léčka

VÝCHOZÍ TEXT

Když známý cestovatel Jean André putoval po Jižní Americe, předcházela ho pověst čaroděje. V oblasti Amazonie narazil na jeden domorodý kmen žijící ve skromných příbytcích z palmových listů. Emhudové byli velmi pověrčiví. Začali se bát, že Jean André připraví jejich lovce o odvahu a sílu, proto se ho rozhodli zabít. Přichystali na něj léčku…

Zpracování: vypravování o tom, jak Jean André vyvázl z léčky Emhudů, které navazuje na výchozí text

Vzorové vypracování slohového útvaru vypravování 2017 jaro na výbornou

Nepovedená léčka

Náčelník kmene Buriak sezval po setmění do svého stanu radu starších, na níž za zvuků svých tradičních bubnů rozhodli, že šaman připraví nápoj ze statné liánovité rostliny zvané kurare. Výtažek z ní Emhudové běžně používali jako jed, jímž napouštěli hroty šípů při lovu i v boji proti nepřátelům. Ten protivníka nejprve zcela ochromí a poté usmrtí. Tak dlouho však muži kmene Emhudů většinou nečekali – odcházející život z paralyzovaného těla vyháněli předčasně úderem kamene do lebky. Otrávený lektvar měl Jean André pozřít následujícího dne při oslavách letního slunovratu.

Rokování skončilo kmenovým tancem kolem plápolajícího ohně zakončeným hlasitým bojovým pokřikem. Ten prořízl ticho dřímajícího pralesa, a nejenže vyplašil opeřence v korunách stromů, ale probudil ze spánku i Jeana Andrého. Nevěnoval tomu však přílišnou pozornost, na hlučné rituály Emhudů byl již po dvou týdnech strávených v jejich blízkosti zvyklý. Dal si doušek vody, přikryl se dekou, z níž setřásl páreček brouků – spolunocležníků, a pokusil se znovu usnout. Ve vlhkém dusnu deštného pralesa to nebyl zcela jednoduchý úkol.

Jean André již již znovu upadal do říše snů, když tu ho někdo uchopil za zápěstí. Ihned se probral. Popadl nezvaného hosta prudce za ruku a chtěl zakřičet. Jenže noční návštěvník mu svou druhou ruku něžně přitiskl ke rtům. Dobrodruh pochopil, že není v nebezpečí, a rozsvítil svou lampu. V její záři se objevila tvář Singian, pohledné dcery náčelníka Buriaka, kterou dobře znal. Z jejího výrazu okamžitě vyčetl, že něco není v pořádku.

Singian, dívka s havraními vlasy a nádhernýma očima, začala Jeanu Andrému svým jazykem překotně vysvětlovat, čeho byla náhodou svědkem: Nezkrotila svou zvědavost a vyslechla vše, co její otec a ostatní příslušníci kmene naplánovali na zítřejší večer. Jenže Evropan, ačkoliv byl s domorodci už několik dní v intenzivním kontaktu, studoval jejich zvyky i jazyk, nebyl schopen pochopit, co se mu snaží sdělit.

Po chvíli Singian zastavil, podal jí pero a kus papíru a posunkem ji vybídl, aby se pokusila svou naléhavou zprávu vykreslit v obrazech. Nebyl to vůbec jednoduchý úkol a té noci téměř nezamhouřili oči. Singian dokonce na chvíli zmizela z Andrého stanu, aby mu přinesla smrtící rostlinu ukázat.

Jean André nad ránem přece jen usnul. S šibalským úsměvem na tváři. A to nejen proto, že mu krásná Singian přes velké riziko pravděpodobně zachránila život, ale i proto, že již věděl, jak z celé situace vyváznout jako vítěz.

Nadešel večer, oslava svátku slunovratu. Všichni členové kmene Emhudů jsou shromážděni uprostřed osady kolem obrovského ohně, jejich bubnování a popěvky se rozléhají hluboko do útrob pralesa. V čele shromáždění sedí náčelník Buriak, po jeho pravici jako vážený host Jean André. Náčelník pronáší obřadní řeč, následně bubny utichnou. Buriak podává cestovateli číši. Jean André ví, co v ní je, co jej čeká i co musí udělat. Všechny zraky jsou na něj upřeny. Jean André polyká smrtící koktejl. Když odloží pohár, znovu se rozezní bubny a vítězné výkřiky divochů. Bujaré oslavy pokračují.

Již nikým nepozorován sáhl Jean André do náprsní kapsy své košile a zhltnul hrstku prášků proti nespavosti, které si s sebou bral na každou výpravu. Tentokrát je ovšem konečně použil, i když ne pro jejich pravý účel. Jean André byl nejen zdatný cestovatel, ale i biolog a věděl, že ty kouzelné tabletky obsahovaly barbituráty – protilátku na strychnin obsažený v kurare!

Domorodci co chvíli po očku hleděli na evropského hosta v očekávání jeho brzkého konce, ale po celý večer a celou noc plnou oslav nezaznamenali ani náznak úspěchu svého podlého plánu. Jean André se k ránu vypařil z dohledu všech. Náčelník Buriak pak nechal své muže ještě dlouho pátrat v hluboké džungli po nezdolném cestovateli. A krásné Singian.

ČTĚTE TAKÉ: Návod jak napsat vypravování u maturity na jedničku
SOUVISEJÍCÍ: Další vzory vypravování k maturitní písemce z češtiny

Proč by tento vzor vypravování získal u maturitní písemné práce z češtiny vynikající hodnocení?

  • Splnění zadání: Text přesně odpovídá zadanému tématu a výchozímu textu. Vypravování přirozeně navazuje na příběh Jeana Andrého a jeho únik z léčky, což splňuje zadání maturitní písemné práce.
  • Struktura a členění textu: Text je rozdělen do logických odstavců, které usnadňují čtení a orientaci v ději. Například úvodní odstavec popisuje přípravu léčky, zatímco následující části se věnují reakcím jednotlivých postav a vyústění situace.
  • Výstižný titulek: Titulek „Nepovedené léčka“ je stručný a zároveň vystihuje podstatu příběhu, čímž upoutává pozornost čtenáře.
  • Výrazný začátek: Úvodní věty okamžitě zaujmou čtenáře. Například: „Náčelník kmene Buriak sezval po setmění do svého stanu radu starších…“ Tento popis navozuje atmosféru tajemného a nebezpečného dění.
  • Postupný vývoj děje: Příběh je vyprávěn postupně a logicky, což umožňuje čtenáři sledovat myšlenkový tok autora. Například, od přípravy léčky přes varování od Singian až po samotný útěk Jeana Andrého.
  • Přesvědčivé postavy: Postavy jsou vykresleny věrohodně a čtenář si k nim může vytvořit vztah. Popis Singian jako „dívky s havraními vlasy a nádhernýma očima“ přidává osobitost a živost.
  • Poutavé dialogy: Dialogy a interakce mezi postavami přispívají k autenticitě příběhu. Například dialog mezi Jeanem André a Singian: „Singian, dívka s havraními vlasy a nádhernýma očima, začala Jeanu Andrému svým jazykem překotně vysvětlovat…“
  • Použití jazykových prostředků: Autor používá bohatý slovník a různé stylistické prostředky, což činí text čtivým a zajímavým. Například popis pralesa: „Ve vlhkém dusnu deštného pralesa to nebyl zcela jednoduchý úkol.“
  • Závěr s překvapivým prvkem: Závěr příběhu je napínavý a překvapivý. Jean André nakonec unikne díky svým znalostem a použití barbiturátů, což přidává dramatický prvek.
  • Konzistentní tempo a napětí: Příběh udržuje konzistentní tempo a napětí, čímž čtenáře drží v napětí až do konce. Například scéna, kdy Jean André pije smrtící koktejl a následně použije protilátku: „Jean André polyká smrtící koktejl… Tentokrát je ovšem konečně použil, i když ne pro jejich pravý účel.“

ČTĚTE TAKÉ: Jak zvládnout ústní zkoušku u maturity z českého jazyka a literatury?

maturita-cestina-amos-itutoring-footer-content

303 comments

Lucie

Ahoj, chci se zeptat… Taky jsem celé vypravování místo Emhudů psala Ehmudů. Je to velká chyba?

Lukáš Ivan

Dobrý den. Psal jsem téma č.2 a začal jsem psát jak nás napadli. Třeba jsem udal důvod proč nás napadli . Mám tam i vypravování ohledně toho jak nás napadli a co jsme my jako lidstvo pro to udělali. A na konec jsem to zakončil tím že zbylo posledních 1000 lidí a na planetě Zemi existoval jen jeden úkryt který nás zachrání. Potom jsme ty nestvůry zničili a získali jsme nadvládu

Jana

Je hrubá chyba, že mi chybí nadpis? Konkrétně u zadání 7- úvaha. Učitelka, která nám práce zadávala říkala, že máme rovnou psát, bez nadpisu, že ten už je v zadání. Ale začínám se bát, že se bude jednat o chybu, když to tu čtu…

Jája

SMÍM SE ZEPTAT PSAL NĚKDO TÉMA Č. 9? Pokud ano, tak jak jste napsali adresy? Je špatně mít adresy z leva a místo a datum z prava? 🙂
Děkuji

KAROL

Psala jsem charakteristiku …kdyz jsem nemela uplne presnou vnejsi charakteristiku,tudíž to jak ta postava vypadala je to nesplneni nebo jen body dolu…jinak charakteristiku jako takovou jsem podle me splnila

Alex

Dobrý den,
můj dotaz se týká zadání č. 8. Jak je to s „návazností“ a „rozvíjením“? Ve škole nám říkali, že musí být dodrženo téma, útvar a rozsah, aby nebylo za 5. Když se nedodrží návaznost, ale téma ano, strhávají se body nebo jak je to? Jde o to, že jsem text spíše rozvinula. Opsala jsem zadání a potom začla psát o poradě, na které náčelník oznamuje příjezd cestovatele a vymýšlí se léčka. Cestovatel jde pralesem a do léčky (jáma, potažená sítí a na ní listy) místo něj spadne tygr a cestovatel uteče. Vše ostatní dodrženo – téma, rozsah, odstavce, snad i pravopis..
Děkuji.

Karel

Psal jsem vypravování s prvky sci-fi, ale tak trošku mi nedošlo, že to není stejné jako fantasy a prvky sci-fi tam nejspíš nemam. Bude to hodnoceno 0 body?

Nikol

Dobrý den, je velký problém, když jsem napsala svůj úvod (téma Nepovedená léčka)?

K98

ahojky,
psala jsem vypravování sci-fi- je veliká chyba, když tam nemám, že nakonec lidé zvítězí? udělala jsem to ve formě snu, který se po probuzení ale stává skutečným a vše začíná znovu. Takže v závěru se neví kdo vyhrál. 🙂

David

Dobrý den ,

Chtěl bych se zeptat , jestli je velká chyba popřípadě jestli se slohová práce bude opravovat, když jsem u vypravování (2) rozvíjel text tak,že jsem přiblížil úvod, jak to vše vzniklo a nezačal jsem slovem „zatim“ ..Všechny informace ale z úryvku jsem použil ve svém textu.

Děkuji.

Niky

Dobrý den, nerada obtěžuji, ale mám dotaz. Psala jsem téma č.8 (vyprávění). Obávám se, že jsem špatně pochopila funkci výchozího textu. Dodržela jsem asi všechna kritéria vyprávění, neodklonila jsem se od tématu. Přesto jsem to pojala tak, že jsem na text vysloveně nenavázala (jakože jsem to nepovazovala za úvod a nepokračovala jsem) a psala jsem vlastní vyprávění, přičemž jsem ale zajistila to, že se každé slovo výchozího textu v mé práci objevilo a bylo ve stejném kontextu. V páté části (rozuzleni) jsem napsala, jak si Jean s léčkou poradil. Bude to 0 bodů? Prosím, odpovězte!

Lucie

Dobrý den, vybrala jsem si téma č. 2, tedy vypravování o napadané Země monstry. V zadání bylo uvedeno, že nepřátelé lidstva ,mají převahu, zatím…
Úkolem bylo rozvíjet text. Ke konci mé slohové práce jsem napsala, že po druhém útoku, jedna z mých postav (Quick – zbraňový technik) všechny zabil a země po osvobození začala vzkvétat. Je to chyba?

Mike Litoris

Dnes je 1. Apríla nebo co se děje? To zadání 8. – Nepovedená léčka – vypracování na výbornou mi přijde jako vtip.

V celém vypravování chybí přímá řeč => nejedná se o vypravování ale o popis děje!! Za nedodržení útvaru se práce hodnotí jako nedostatečná, tudíž si tu „výbornou“ práci opravte na nedostatečnou!

Také chybí logická souvislost, proč by někdo pil jedovatý nápoj a poté ho zapíjel prášky, jen tak, pro nic za nic? Proč nemohl André odejít už den předem? Namísto toho si jen ničí játra! Za logickou návaznost 0 bodů!

Denča

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je možné, že ve vzoru absolutně chybí přímá řeč a je hodnocena na výbornou?
Nam celé roky na gymplu říkali, ať do vypravování vložíme několik vět v přímé řeči, protože jinak by se práce mohla považovat za popis. Dokonce je na to i několikrát upozorněno v příručce od,,Nová maturita „“.
Při představě, že někdo vynechá přímou řeč, tudíž nesplní slohový útvar, a ještě ke všemu dostane jedničku či dokonce dvojku jako student, který vše pilně dodrží.. Přijde mi toto vše jako jeden velký paradox:)))

Vladimír Martinec

Dobrý den, co když mám méně jak 250 slov?

Matyáš

Dobrý den, chci se zeptat zda u zadání číslo 5 – prokrastinace může být uveden krátký příběh z moji zkušenosti (konkrétní situace) a dále je zobecňován- jestli zažili čtenáři něco podobného, proč tomu tak je, boj proti prokrastinaci… Jinak mám všechny atributy článku (nadpis, frazémy, aktuality, otázky pro čtenáře) Bude tato práce bez problému hodnocena?

Petra

Dobrý den, psala jsem zadání 10. ZPRÁVU – Jsem si vědoma toho, že v publicistice se má zaujmout ihned originálním názvem. Bohužel jsem si nebyla jistá, jestli název mohu měnit. (Když už tam byl napsaný – ZAHÁJENÍ VODÁCKÉ SEZÓNY) Nechala jsem ho tedy tak, kolik by mi mohlo být strženo bodů? Nebo bude to mít vůbec velký význam?

Anežka

Dobrý den, psala jsem zprávu a chci se zeptat jestli vadí, když jsem tam napsala:,,Od rána do večera hrála živá hudba“ i když je v zadání, že akce byla do 16.00 hod. Bude mi práce hodnocena? Děkuji

Elis

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda je velká chyba u vypravování v případě č. 8, že jsem nepokračovala v textu, ale napsala jsem celý příběh, kde jsem text zakomponovala do příběhu? Děkuji za odpověď.

Tereza

Úplně jsem přehlédla, že se má psát už na první stranu. Neuvědomila jsem si, že je to oboustranné, a tak jsem začala psát na druhý list. Myslíte si, že to budou moc řešit? A je chyba, že jsem nakonec ve vypravování v 8 napsala, že se Jean nakonec projevil jako čaroděj?

    Markéta

    Ahoj, taky jsem to pojala tak, ze je carodej. Nemyslim si, ze by to bylo spatne. Kdyz si reknes, ze ma nekdo povest rvace, tak je proto, ze se pere, ale taky se prat nemusi. Takze bych rekla, ze v tomto pripade je jedno, jestli carodejem byl ci nikoli. Ovsem zalezi na tom, kdo to bude hodnotit. Kdyz jsem videla, ze ve vzorovem vypracovani vypravovani nemaji ani primou a neprimou rec, modlim se, aby to takovy einstein neopravoval. Doufejme, ze to dopadne pro nas kladne. Preji pevne nervy.

Sam

Zdravím,chtěl bych se zeptat,jestli u úvahy vadí,když se párkrát odbočí od tématu.

Michaela

Dobrý den,
psala jsem téma č. 8 – Nepovedená léčka. Nemám tam přímou řeč a někdo mi říká, že to hodně vadí a někdo tvrdí, že tam vůbec být nemusí. Bude má práce hodnocena?
Děkuji

John

Psal jsem zadání 7 a rád bych se zaptal,jak moc vadí u úvahy,že jsem párkrát odbočil od tématu?

Renáta

Dobrý den, mám dotaz. Kdo psal zadání č. 2. Když jste popisovali monstra, psali jste např. chodila, běhala, křičela…. ? Nebo běhaly, chodily….? Děkuji

anonym

Ahoj, celou zprávu jsem psala v minulost, ale u přímé řeči mi to nedošlo a psala jsem například : „Moc se mi tady líbí,“ říká sedmiletý Tobiáš. Myslíte, že je moc velká chyba, když mám za přímou řečí přítomný čas?

Lucie

Dobrý den, psala jsem zadani c.8..je veliká chyba, když jsem zadani opsala, ale potom začala vlastním uvodem? Dekuji.

Verča

Nevíte někdo, za jak dlouho budou k dispozici výsledky. Nám náš profesor říkal, že to může trvat i měsíc.

Renáta

Mám dotaz, kdo psal č.2.. Když jste popisovali monstra, nebo o nich vyprávěli, psali jste: Monstra .. chodila.. dělala… atd… , nebo byly chodily…? Děkuji za odpověď

Eliška

Dobrý den,

tato otázka už se zde vyskytla, leč odpověď na ni ne. Psala jsem téma č. 7, tedy úvahu, bohužel jsem však vynechala nadpis. Bude taková práce hodnocena? Pokud ano, jak moc hrubá chyba to je a jak se může odrazit na bodování?

Předem děkuji za odpověď

Týna

Dobrý den,
jak je to se škrtanci? Bohužel jich tam mám hojné množství, navíc čtyři vsuvky (v slohu označeném V1,.. V4) a pod posledním řádkem legendu vět, kde měly v textu být.
Kolik mi může být strženo bodů? Nebo to nemusí být pro velkou nepřehlednost vůbec hodnoceno?
Děkuji.

    Ing. Jan Gajdoš

    Dobrý den,
    přesně jak píšete, text má být přehledný a upravený. Jedná se o slohovou práci a ne o mapu, abyste psal nějakou legendu a vysvětlivky. Je nám líto, ale měl jste si práci napsat nejprve nanečisto nebo si dobře rozmyslet, co píšete. Takovéto práce se pro nepřehlednost kolikrát ani nečtou.
    S pozdravem: Ing. Jan Gajdoš

      Týna

      Děkuji za odpověď, i když doufám, že nemáte pravdu. Neodevzdávala jsem svou práci s nadšením, že bych se pod svou úpravu podepsala, ale holt jsem zvyklá používat korektory, které byly zakázány a projevilo se to. Nicméně mám dodržený slohový postup, počet slov. „Legenda“ mi přišla lepší řešení, než to nad škrtnutá slova psát malým písmenem. Tudíž můžu jen doufat, že se komise slituje a potrestá mě jen odečtem pár bodů, nikoli podzimním termínem.

      Aneta

      Ono upřímně by možná stačilo dát prostor, kam tu práci nanečisto napsat. Poslední strana z listu zadání je absolutně nedostačující. Potom je člověk nucen to psát všude možně.

      Sára

      Dobrý den,
      Moc nevím, co si představuje pod tím ‚nanečisto‘. Na papírech se zadáním bylo omezené místo, jiné papíry nám byly zakázány a jelikož mám vyprávění, které bylo dlouhé, byla jsem nucena psát poslední část vyprávění MEZI zadání, protože jinde už nebylo místo.

    K98

    naše učitelka říkala, že to jen vypadá hrozně, maximálně strhnou nějaký bod že to ruší čtenáře, ale jinak se to bude normálně hodnotit:)

Hanka

Myslíte, že bude vadit, když jsem v té zprávě neměla, že děti šly pohádkovým lesem. Prostě jsem napsala, že sly lesem a delaly při tom nějaké úkoly.

Ondřej Straka

Dobrý večer,

chtěl bych se Vás zeptat, jestli je velká chyba, když jsem si u zadání č. 1 něco domyslel. Nebo jak by to mohl/a učitel/ka který/á to bude opravovat hodnotit.

Předem děkuji za odpověď.

Vojta

Dobrý den,
chci se zeptat, jestli mi uznají práci, když jsem psal ob stránku, prostě jsem ty stránky neotáčel a psal vždy na tu přední část, kde bylo napsané X ze 4 stránek. Uvědomil jsem si to až na konci, když mi to asi při 350-ti slov tak tak vyšlo. Je to velký problém?
Jinak jsem vše dodržel (odstavce, držel jsem se tématu, snad i gramatika..). Téma č. 2. Díky za odpověď!

Tereza

Terezo jsi v háji, napsala jsi Oznámení a měla jsi psát zprávu. Promiň, ale někdo bude zářit v září

Bára :)

Dobrý den, když jsem celou slohovku místo Emhudi psala Ehmudi , nedržel jsem se zadani a neuznají mi to nebo je to jen pravopisná chyba ? děkuji za odpověd 🙂

    Hana

    pravopisná chyba to určitě není.. možná něco málo strhnou – ale slyšela jsem, že by to v takovém případě mělo být považováno jen za jednu chybu – i když jsi to jméno napsala víckrát špatně.. 🙂
    ale upřímně si myslím, že to chyba vůbec nebude

anonym

Dobrý den,
jak velký problém je, že jsem psala téma č. 4 v zimním období?
Děkuji.

I.

Dobrý den, psala jsem 10.zadání – zprávu . Počítá se do počet slov i ty slova, která jsou v daných informacích v zadání ?
Děkuji

John

Psal jsem téma 7 a chtěl bych se zeptat,jestli je za velkou chybu považováno,že jsem občas uhnul od tématu a zabýval se příčinami a důsledky dětskě kriminality?

Ondřej

Dobrý večer,

chtěl bych se Vás zeptat, jestli je velká chyba, když jsem si u zadání č. 1 něco domyslel nebo jak by to ten učitel mohl opravit. Může učitel slohovou práci opravit jako nedostatečně?

Předem děkuji za odpověď.

    Hana

    podle mě to vadí – charakteristika skutečné (myslím tím tebou nesmyšlené, ale již existující) osoby, by měla být čistě faktická.. záleží, jak viditelné to bude a kdo to bude opravovat.. jestli někdo, kdo má načtenou Kareninu a autor textu si něco přimyslí, jistě to problém bude..
    řekla bych, že hodnocení tu bude dost ošemetné..

Nikola

Dobrý den, psala jsem zadání č. 10 – ZPRÁVU, mám ji celou v minulém čase, ale poslední větu na závěr mám takto: ,,Tato akce je hodnocena jako nejlepší za posledních pár let“. Takže je v čase přítomném. Bude mi slohovka hodnocena? Moje češtinářka mi říkala, že by to neměl být problém.

Jana

Taky jsem psala č.10 Zahájení vodácké sezony.
Psala jsem to v budoucím času, jako všichni studenty co tady píší. Jinak jsem dodržela výchozí text i mám víc jak 250 slov. Jelikož mluvím a píšu česky cca 3 roky taky mně zajímá, zda mi slohovku uznají, nebo jsem neprošla. Taky jsem si neuvědomila, že Zpráva by měla být o psaní, že už něco bylo…jako zprávy v TV. Děkuji

MajA

Muzu se zeptat, kdo psal tuto vzorovou praci? Je skoro stejna jako ta, kterou jsem si vymyslela 😀 pribeh stejny, jen nektere momenty obohaceny

    Mike Litoris

    Taky jsem to napsal skoro stejné 😀

    Hana

    nic překvapivého – vypravování jsou vždy velmi podobná u všech žáků, těžko přijde někdo s něčím novým..
    hlavně zadání 8 bylo opravdu napsané tak, že zápletka se nebude moc lišit u nikoho a budou se dost opakovat.. jelikož zadali začátek i konec příběhu.. z toho prostředí moc originálního vytřískat nejde 😀

Anna

Dobrý den,
jak se bude hodnotit když jsem u tématu číslo 9. nedělala volný řádek ta každým ostavcem?
Děkuji

    Petr

    Máš dvě možnosti, které nesmíš sloučit do kočkopsa:
    1) žádný volný řádek, ale tzv. odsazení, neboli začneš řádek nikoli od kraje, ale zhruba 5 „úhozů“, tzn. asi i 1 cm od levého kraje. Odstavec ukončíš libovolně.
    2) použiješ tzv. americký způsob řádkování, tj. žádné odsazení, ale vynecháš mezi odstavci řádek
    Kombinace 1+2 je ovšem špatně.
    Petr

    Míša

    Neměl by být problém. Naše učitelka říkala, že se buď má odstavec odsadit nebo se pod ním vynechává řádek. Prý pouze v angličtině se tohle kombinuje, že je odsazení i vynechaný řádek.

    David Novák

    Volný řádek nemá být, stačí odsazené první slovo v odstavci.

Michaela

Chtěla jsem se zeptat, psala jsem 2 Vypravování.. Všechno co by mělo obsahovat mám, ale zapomněla jsem na tu nejblbejsi vec… nepsala jsem do odstavců. Bude moje práce vůbec hodnocena?

Kateřina Šubrtová

Dobrý den,
psala jsem téma 9) .. reakci na výzvu ohledně přejmenování Velkého náměstí podle významné české osobnosti, která ovlivnila ČR kulturně, společensky nebo politicky.
Moje otázka je, co když si tu osobu vymyslím? .. v textu není jasně zadáno že se má jednat o reálnou osobu. Kompozičně bych měla mít práci správně. Děsím se ale, že by mi práce nemusela projít jen proto, že jsem si vymyslela fiktivní osobnost.

    Marek

    To by neměl být problém, nebyl tam požadavek na reálnou osobnost 🙂

    Mira

    Doufám, že né, já navrhoval přejmenování na Náměstí Járy Cimrmana 🙂

    Hana

    ve skutečnosti.. chtěli osobu, která ovlivnila českou republiku (Náměstí by mělo být nově pojmenováno po významné osobnosti, která zásadním způsobem ovlivnila politické, hospodářské, společenské či kulturní dění v České republice) – to mi přijde jako dostatečná výzva k tomu, aby osobnost byla reálná..
    vymýšlení si je možné ve vypravování a občas i v jiném útvaru.. ale co se týče úředních dopisů, tak si myslím, že by měly být čistě na reálném základě

Lucie

Dobrý den mam vše v pořádku slohovky útvar , tema ,obsah ATd….
ale az po odevzdání mi doslo par pravopisnych chyb je to důvod k neuspeni ??✔️

Jitka

Psala jsem vypravena 2. Mam tam ze monstra chrlila ohen a v zaveru jsem nektere vyslala zpet na jejich planetu a vic to nerozvadela. Uznaji mi to jako scifi prvky? Podle me scifi je to uz jen tim zadani. Dekuji za odpoved.

    Matěj

    Sci-fi prvkem se rozumí technologie či jiné věci, které jsou nějakým způsobem lepší nebo vyspělejší než v naší společnosti. Měli by to uznat.

Monika

Ve škole jsme se učili u zprávy odstavce odsahovat a nevynechávat řádek. I v jedné učebnici maturita 2017 to tak mají. Bude to bráno jako chyba, když tady v té ukázce to mají tak, že řádek vynechali a já to odsazovala? Děkuji.

    Vojta

    Buď se první řádek odsadí a mezera se nedělá, nebo se řádek neodsazuje a vynechá se jeden řádek mezi odstavci. Takže to máš vpořádku.

    Kača

    Neměla by to být chyba. Klid 🙂

    Hana

    ne, není to chyba.. chyba je odsazená + vynechaný řádek – to se prostě nedělá a je to špatně

    ručně se píše zpravidla jen s odsazením.. na počítači buď odsazení nebo někdy místo toho vynechaný řádek – určitě ne obojí a ručně určitě ne vynechaný řádek 🙂

Patrik

Zdravím lidi,
nevíte náhodou,když jsem u zadání č. 10 (zpráva) napsal, že Jizera se vyskytuje na Moravě za velkou chybu? Mě zmátl hrad Vranov, který se nachází na Moravě. A druhá věc jestli mi uznají zprávu, když místo koloběžce jsem napsal kolečkové brusle bez cesty zpátky k hotelu? Já jsem asi nějak zazmatkoval a neuvědomil jsem si co čtu.
Ostatní jsem vše splnil podle zadání…
Mám se rovnou připravit na opravnou zkoušku v září nebo mi ještě zbývá naděje? Děkuji za odpovědi…

    Petr

    Ja myslím, ze to chyba není. Nebyla to zpráva do oficialního deníku , čili sis mohl místo „vymyslet“….. ja sem treba napsal uvod : Krnov – Střední škola podnikatelská v Opavě a Vyšší odbroná škola hotelová Ostrava uspořádali zahájení vodácké sezony.
    v Krnově řeka Jizera neprotéká a hrad Vranov zde taky není 😀 myslím ze tohle zrovna nehodnotí, nebo ti za takové drobnosti strhnout nějaky bodík. Hlavní je ze si to napsal jako zprávu, která o necem inforumje v minulém čase !! Dodržel si hlavní téma , pokud si jeste dodrzel odstavce, udělal nějaky zacatek, konec a popsal si co se dělo , tak max na 4 to musí být : )

    Petr

    Ja myslím, ze to chyba není. Nebyla to zpráva do oficialního deníku , čili sis mohl místo „vymyslet“….. ja sem treba napsal uvod : Krnov – Střední škola podnikatelská v Opavě a Vyšší odbroná škola hotelová Ostrava uspořádali zahájení vodácké sezony.
    v Krnově řeka Jizera neprotéká a hrad Vranov zde taky není 😀 myslím ze tohle zrovna nehodnotí, nebo ti za takové drobnosti strhnout nějaky bodík. Hlavní je ze si to napsal jako zprávu, která o necem inforumje v minulém čase !! Dodržel si hlavní téma , pokud si jeste dodrzel odstavce, udělal nějaky zacatek, konec a popsal si co se dělo , tak max na 4 to musí být : )

    Nikola

    Důležité je splnit kritéria 1a a 1b, tj. žánr a téma. Jestli máte tohle správně, tak jste prošel. Ale za obsah vám pár bodů srazit můžou.

    Eržika S.

    Připravuj, připravuj, tentokrát pilněji…

    Adéla

    Neboj, není to bráno jako chyba. Nemusí to být založeno na reálných místech 🙂

    Hana

    faktická chyba – zeměpisná.. asi budou body dolů, u zprávy by měla být požadována faktická správnost a co největší přesnost, vymýšlet si vlastní údaje není dovoleno – ještě je možné, že to hodnotícímu ale nedojde 😀 🙂
    určitě by to nemělo znamenat 0 bodů z celého slohu

    víc bodů dolů bude podle mě chybně vypsaná informace z toho zadání, ale samo o sobě by to 0 znamenat nemělo – určitě bude záležet ještě na gramatice a jiných chybách 🙂

Jaroslav Štastný

Dobrý den,

je chyba když jsem napsal, že slavnostní pásku přestřihl liberecký primátor spolu s ředitelem dopravního podniku města Liberec a ne starosta Malé Skály?

Tereza

Bude se mi práce hodnotit, když jsem slova neškrtala rovnou čárou, ale prostě začernila?

Lukyn

Neee u 10. tématu jsem si vůbec nevšiml, že ta cesta na hrad má být „pohádková“

Tereza

Psala jsem téma č.10, Zprávu jsem napsala v budoucím čase, protože jsem si neuvědomila ze je duben a ne březen. Je to psané jako pozvánka. Bude mi to uznáno?

    Přemysl

    Správně by nemělo být uznáno, protože jedná-li se o zprávu, musí to být psáno v minulém čase.

    jane

    Ne, zpráva se píše pouze v minulém čase. Pokud je psána v jiném než minulém čase tak se nejedná o zprávu tudíž je to nedodržení slohového útvaru.

    Andrea

    Nesplněné téma = 0 bodů. Psala jste oznámení, zpráva je vždy v minulosti.

    řezník

    Bohužel, to není zpráva ale oznámení. Neuznají to.

    Deny

    Myslím, že ne.. Protože zpráva se může psát jen v minulém 🙁 🙂

    Johnyy

    Nebudes hodnocena, zprava se pise pouze v MINULOSTI

    Saša Pevný

    Nebude, psala jsi oznámení = nedodržení tématu.

    Péťa

    No dle mého ti to uznané nebude, protože zpracování zní jasně: ,,Zpracování: zpráva do regionálního zpravodaje o průběhu akce představené ve výchozím textu“ zpráva. Kdyby chtěli něco jiného napsali by třeba pozvánka. Moc mě to ale mrzí snad body naženeš v něčem jiném.

    Hanka

    My jsme byli ve škole neustále upozornovani na hrubou chybu – zameneni zprávy s oznamenim. Zprava pouze v minulem case, oznameni v budoucim, takže si myslim, ze čas mohl byt zadaný jakýkoliv, ale útvar byl jasne daný – zprava. Bohužel si myslim, ze toto neuznaji. :/

    Anička

    Je mi líto, nejspíš ne. Zpráva v jiném než minulém čase není zpráva.

    Klára

    V budoucím čase je oznámení a ne zpráva,tudíž si myslím,že to bude za 0 bodů. Třeba to uznají,ale řekla bych,že spíše ne. Bylo tam jasně napsáno,že to má být zpráva a ne pozvánka 🙁

    Jan

    Bohužel. Psala jsi oznámení. Zpráva má být v minulém čase.

    Tereza

    Nebude, jsi v háji. Někdo holt bude zářit v září

    Andrea

    Nám učitelka češtiny řekla, že pokud není ve zpracování napsané, ať napíšeme o události, která již proběhla, můžeme psát zprávu i v budoucím čase. Na školení prý toto říkali, tak snad se nad námi CERMAT smiluje a strhne pouze body 🙁 🙁

      Hana

      je možné, že CERMAT vydal nové pokyny, podle kterých ustoupí ze svých vlastních požadavků.. ale zpráva je prostě o tom, co již proběhlo – stejně tak by potom mohli uznat referát, který je jen článkem – rozdíl je v tom naprosto srovnatelný..
      nikomu nepřeji, aby neprošel, sama mám strach, zda jsem splnila dostatečně úvahu a její téma, ale zase ustupování z určitých požadavků se mi také příčí

      každopádně – pokud není napsané, že se má psát o události, která již proběhla.. dost sporné, ne? pomohli charakterizovat tu zprávu už tím samotným datem..

    Štěpka

    Sice tu většina píše, že ti práci neuznají, ale nám profesorka, která minulý rok slohovky opravovala, říkala, že Cermat by ti měl uznat i oznámení, ikdyž byla zadaná zpráva, ale neber má slova 100%, jen jsem chtěla napsat, že úplně ztracena možná nebudeš 🙂

Aneta

Dobrý den, chci se zeptat, jestli je hrubá chyba, když jsem u zprávy nevymyslela svůj nadpis ale použila jsem ten jejich? Nadpis tam tedy mám, ale v tom stresu jsem bohužel úplně zapomněla, že mám vymyslet svůj.

Pavel

Dobrý den, včera jsem psal zprávu, tj zadání 10.
V prvním odstavci jsem se zmiňoval o slavností zahájení sezony, kterou odstartoval hejtman slavnostním PŘESTŘIŽENÍM PÁSKY.
Bude to považované za chybu, když se řeky odemykají symbolicky pouze klíčem?

monika

Měla jsem pocit, že když je to výchozí text, na který se musí navázat, mělo by se navázat a pokračovat v otevřené větě.

L

Dobrý den, psala jsem slohovou práci č. 8. Do slohovky jsem, ale nenapsala výchozí text, ale rovnou jsem navázala na poslední větu, která byla uvedena. Ve škole nám řekli, že by se to stejně nehodnotilo, a tak máme tedy začít poslední větou víchozího textu. Tím jsem se chtěla zeptat, zda nám poradili správně nebo se odečte moc bodu, případně jestli se vubec práce hodnotí. Děkuji za odpověď.

    Filip

    Nám řekli, že máme napsat tři tečky a pokračovat tou poslední větou, kterou domyslíme. Já jsem psal t.2 a text jsem opsal, protože jsem to měl na očích a líp se mi psalo. Jak si to tady pročítám, tak každý pes jiná ves. Nikdo pořádně neví, jak co mělo být. Obzvlášť to scifi je velmi řešené téma. Třeba tohle vzorové vypravování nemá jedinou přímou řeč, přičemž se všude píše, že nutně musí být, tak už nevim.

      Gabča

      Ano přeně tak Filipe.. psala jsem taky 2. ale zapomněla jsem na přímou řeč a hrotím to tu , ale v této vzorové práci není, tak nevim jak to dopadne..

    Tereza

    Některé pedagožky z našeho gymnázia opravují písemné práce v Cermatu. Bylo nám od nich řečeno, že pokud máme navázat na výchozí text, tak onen text máme celý opsat, slova se však nebudou započítávat do výsledné práce. Co se týče tématu č. 2, kde bylo napsáno, že výchozí text má práci pouze rozvíjet, to nevím.

Aneta

Je chyba, že jsem vypravování o nepovedené léčce (8) psala v ich-formě?

Jan

Ahoj lidi,
jak je to se zadáním 2 (sci-fi vypravování). Byl zde text, který popisoval invazi mimozemšťanů a končil slovy „..mají převahu. Zatím..“ Mně to evokovalo to, že převahu mají jen zatím a že mám tedy navazovat vyprávěním, ve kterém lidé nakonec mimozemšťany porazí. (například) Nicméně spolužák říkal, že úkolem bylo rozvinout text, tudíž psát podrobněji o té invazi.

Jak to tedy je?
Díky

    Luc

    Já to napsala taky jako pokračování…když tak jsme v háji dva.

    David

    Ptal jsem se na to učitelky z češtiny.

    navázat-text je úvodem
    rozvinout – není třeba , aby byl úvodem, nemusí to být chyba
    – rozvinout tematicky, držet se tedy výchozího textu
    a na jeho obsah napasovat své znění…

    Michaela

    Taky jsem to tak pochopila prave…

    Marketa

    Toto by me take zajimalo, mam to stejne

      Tomáš

      Hlavně v klidu,tohle neni nijak dramaticka chyba a žádné extrémní odchýlení od zadáni ať tak či ona..Já sám sem nic nepřepisoval a ani nepsal tři tečky,rovnou jsem najel na svůj přiběh a přímou řečí. Dle češťinářky se to dá pochopit mnoha způsoby a teda bych se nebál že text nebude ohodnocen pokud jsi dodržel vypravování.

    Maty

    Pochopil jsem to stejne. Myslim, ze to tak hrotit nebudou… urcite nas bylo vic. A ze by nehodnotili 1000 praci mi prijde hloupy.

    Alexandra

    Taky jsem psala zadání č. 2.. A taky jsem jakoby pokračovala v tom příběhu.. Protože si myslím, že když bych rozebrala tu invazi, že by to byl spíš popis.. a ne vypravování.. A ptala jsem se přítele který maturoval minulý rok a říkal, že návaznost na to je správně.. (Zatím však někde hluboko v podzemí se skupina lidí připravovala na boj…..) Například tak jak je to v závorce.. No uvidíme co bude správně..

      Hana

      podle mého počítali s oběma variantami – dopsání věty: Zatím…, i bez dopsání a pochopení to jako samostatné věty vztahující se k předešlému sdělení 🙂
      Psala jsem úvahu, ale nad tímto tématem jsem také přemýšlela a pochopila jsem to stejně – přijde mi to i přirozenější, že to dává víc smysl..
      tak uvidíme 🙂 určitě to nebude chyba, podle které se budou rozhodovat zda autor textu projde či ne

Kl klm

Kdyz jsem u tematu č. 10 napsala ze se nakonci vsichni presunuli do restaurace na obcerstveni, bere se to jako chyba ?

Veronika

Psala jsem zadání 8. Navázala jsem na úvod, mám přímou řeč Jen si nejsem jistá. Psala jsem o tom jak spadl do léčky a pak ho zajali, ale pustili ho po tom co hmeni pomohl? Dá se to považovat za splnění tématu?

Ajik

Měla bych dotaz psala jsem Vypravováni o napadení monstry.
Udělala jsem chybu, když jsem všechny podmínky vypravovani splnila, až na to že jsem tam nenapsala nic ze sci -fi ( jako například létající auta apod…..)
Mohly by mi celou práci ohodnotit neúspěšné?

Lukáš

Už vidím jak domorodci loví zvěř jedovatými šípy,když by se to pak nedalo jíst to nakažené maso. A ve vzorovém vypravování jaksi chybí přímá reč což je pro mě novinka 🙂

Nela

Dobrý den,vybrala jsem si zadání číslo 8 .
Vypravění jsem začala : Stále nic netušící cestovatel se prodíral hustým Amazonským pralesem.Z jeho cest věděl ,že opatrnost musí být na každém kroku . Nebo sem měla hned začít zapletkou ,jak připravují tu léčku.Děkuji předem za odpověd

    Minsck

    Musela jste začít takto a nijak jinak: ->
    Když známý cestovatel Jean André putoval po Jižní Americe, předcházela ho pověst čaroděje. V oblasti Amazonie narazil na jeden domorodý kmen žijící ve skromných příbytcích z palmových listů. Emhudové byli velmi pověrčiví. Začali se bát, že Jean André připraví jejich lovce o odvahu a sílu, proto se ho rozhodli zabít. Přichystali na něj léčku…

      Denisa

      Nemusela, je to výchozí text, který je zapsaný v listě. Mohla začít jakkoliv, pokud správně zaškrtla číslo, které si vybrala 🙂

      Nela

      Nám říkali ve škole ,že se výchozí text se neopisuje ,jen navazuje se na nej

        Hana

        najděte si přímo od cermatu pokyny k písemným pracím..
        v případě, že navazujete způsobem, kdy jsou zřejmé nějaké předcházející události – poté se stalo… atd. – je nutné opsat i výchozí text
        pokud je možné číst slohovou práci samostatně, být tam nemusí

        ani v jednom případě se výchozí text nezapočítává do požadovaných 250 slov

        slohová práce musí být prostě jednoznačně čitelná sama o sobě pro kohokoli – nemůžete se odkazovat na něco, co tam není.. opsat výchozí text je tedy vždy jistotou, tím neuděláte chybu

Richard

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda vadí, když jsem u zprávy (zadání č.10) místo pohádkového lesa uvedl, že děti procházely sportovní stanoviště a zapomněl jsem zmínit něco o pohádkovém lese ?

Anonym

Dobrý den chci se zeptat jestli stránka a pul stačí na 250 slov. Vim ze řádku by melo byt orientačně 25-30 ale nejsem si ted jista kolik mela řádku první strana. Dekuji

H.

Myslíte, že je velká chyba, pokud jsem u popisu obrázku od Josefa Lady nenapsal, že se jedná o ponocného?

T.

Jaké bylo číslování stran? První strana (kde jsme vyškrtli svoje téma) byla číslována také, nebo až pracovní list z druhé strany ? Nejsem si totiž jistá jestli jsem nepsala druhou polovinu slohovky až ob jednu stránku ( psala jsem na str. 3/8 . Děkuji.

Aneta

Dobrý den, chtěla bych se jen zeptat, jestli když jsem tam vůbec nenapsala nadpis, tak se to bude počítat jako veliká chyba. Děkuji za odpověď.

Karolína

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli když jsem tam nenapsala vůbec nadpis, tak se to počítá jako veliká chyba. Děkuji za odpověď.

    Hana

    Záleží jak u kterého slohového útvaru:
    zpráva, článek, charakteristika a popis – mělo by obsahovat (článek naprosto jednoznačně musí)
    úvaha, vypravování – záleží asi na hodnotiteli (nám bylo řečeno, že je to jistota.. a nic se tím nezkazí
    dopis nemá nadpis, ale „věc“ – něco jako předmět v emailu

    referát si snad nikdo nevzal, ale předpokládám, že je to stejné jako u článku

Radoslav

Dobrý den,chci se zeptat jestli mi uznají to, ze jsem místo Emhudi psal Ehmudi? Děkuji za odpověď ..

Anežka

Zdravím, nevíte někdo prosím jestli vadí pokud je mezi nadpisem a textem vynechaná stránka? V polovině psaní jsem zjistila, že jsem špatně pochopila zadání (č.10) text který jsem napsala špatně jsem přeškrtla a pod něj hned začala nový nadpis a text vycházelo to asi na 3 řádky, které jsem také škrtla, zbytek jsem pak psala na další stránku.. mám tedy popsanou 1 a 2 stránku špatným textem kde začíná ten správný, ale pouze nadpisem, ale stranu 3 jsem omylem nechala prázdnou a dál psala až na stranu č. 4 ? Děkuji za odpověď 🙂

    Eva

    Zdravím, mám podobný problém. Začala jsem na staně 1 tu jsem následně celou škrtla, znovu jsem začala na straně 2, stranu 3 jsem nechala volnou (nevšimla jsem si, že jsou tam řádky) a pokračovala jsem na straně 4. Budou to hodnotit?? jsme na sebe děsně naštvaná 🙁
    Děkuji

    Eva

    Dobrý den,
    mm podobný problém. Začala jsem psát na stranu 1, kterou jsem následně přeškrtla. Znovu jsem začala psát na stranu 2, stranu 3 jsem nechala volnou a pokračovala jsem na straně 4. Budou to hodnoti , nebo to rovnou bude 0 bodu a šmitec? Jsem z toho neštastná, nevíte prosím někdo?
    Děkuji

      Hana

      U nás stejný problém řešila spolužačka ještě během psaní, všimla si a ptala se učitele, který nám práci zadával.. Nevěděl a tak volal vedení školy, které to předalo ihned dál – bylo nám řečeno, že se skenují všechny strany a listy (popsané, nepopsané, přeškrtané,…) – to by znamenalo, že na tomhle vůbec nezáleží 🙂

Eva

Dobrý den, mám otázku, bude mi uznána zpráva (č.10), když tam nemám přímou řeč?

Petr

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda jde o velkou chybu když jsem téma číslo 10 (ZPRAVA) rozepsal na tri strany.. všechny ostatni zasady zpravy mam spravne.. jen rozsah mi trochu ujel

Aneta

V písemné práci jsem psala vypravování o nečekané léčce (8). Jenže jsem asi nepochopila zadání. Bylo tam napsané, abych navazovala na určitý text. Jenže já jsem si udělala svůj úvod až pak jsem navázala na text. Je to velká chyba ? Myslíte, že mi to uznají?

    Vašek

    Mam stejný problém. Úvod jsem psal svými slovy a dodržel jsem myšlenku zadání. Měl jsem za to že vypravování má obsahovat úvod buď opsaný nebo vymyšlený, avšak mi přišlo jako hloupost začít zápletkou aniž bych čtenáře uvedl do děje. Tento problém jsem následně konzultoval s dvěma učitely co opravují tyto práce a bylo mi sděleno že podle nich by to mělo být uznáno za správné. Nemůžou mi to ale s jistotou potvrdit dokud nemají instrukce od Cermatu.

    Simona

    Mám ten samý problém,že jsem napsala vlastní úvod a potom až pokračovala..

    Saša Pevný

    Jak vidím, tak takto to psalo hodně lidí, včetně mě. Cermat snad nenechá vyletět tolik lidí, ne? Přišlo mi lepší napsat vlastní úvod, abych mohla rozvést zápletku o léčce, a ne jen opsat zadání.

      Alice

      Taky mám bohužel tento problèm, tak snad to uznajì.

        Hana

        „Cermat nenechá vyletět tolik lidí..“ – naposledy, když byly slohové práce hodnoceny centrálně, tak si tuto část zopakovala asi třetina všech maturantů 😀 vůbec bych nespoléhala na nějakou milost cermatu – koneckonců.. sami určitě hodnotí, podají výsledky a pak teprve zjistí, kolik lidí psalo stejné chyby – těžko budou zjišťovat předem ještě časté chyby, aby se přizpůsobili většině..
        A jestli někdo napíše – učitely, tak se může stát, že budou rozhodující body dolů..
        Vlastní úvod je podle mě problém – cermat už si dává trochu pozor, nepřesná zadání byla v minulých letech a měli s tím tahanice.. tento rok to bylo jednoznačné – navázat na výchozí text, takže kdo ví, uvidíme 🙂

    Petra

    Jsem na tom podobně. Zadaný text jsem přeformulovala, doplnila o nějaké další informace a teprve až potom navázala. Snad to přes Cermat projde.

    Niky

    Ahoj, mám ten stejný problém… Napsala jsem svůj úvod (přeformulovala ten, co tam je) nenavazovala jsem přesně na tu poslední větu… Doufám, že to uznají…

Kristýna

Dobrý den, jak velká chyba je, když jsem napsala jen 220 slov? A za kolik slov jsou považovány adresy?
Děkuji za odpověď.

Zdeněk

Dobrý den, vybral jsem si téma č. 10. Psal jsem to ale v budoucím čase. Bude moje práce hodnocena, nebo jde o fatální chybu?
Děkuji za info.

    Pavla

    V budoucím čase se píše oznámení nebo pozvánka na akci, která teprve proběhne. Zpráva musí být v minulém čase….

    Renata

    Minulý rok by ti to ještě neprošlo. Letos mají centrální hodnotitelé pokyn nerozlišovat zprávu a oznámení, takže by to mělo být v pohodě.

      DAGMAR

      Kde je tento pokyn prosím uveden. Podle mého mínění by to mělo být uznáno. Ne vše co tvrdí vyučují je vždy správně..Dle učebnice čj pro učitele autor J. HUBÁČEK str.301 zpráva podává informace…… Oznámení-zprava týkající se události budoucí. Z této definice by mělo logicky vyplynout, že je pripustny i čas budoucí, jelikož oznámení je typ zprávy. Jsem zvědavá jak si s tím tedy Cermat poradí metodicky.Uvidime,je to námět k zamyšlení.

        Hana

        oznámení – zpráva.. asi bude spíš problém ve využívání češtiny.. řekla bych, že v tomhle případě je slovo „zpráva“ myšleno jako čistě „zpravování“ (tedy synonymem informování) o nějaké události..
        zpráva z pohledu slohu zase jen – zpráva o něčem, co se již stalo

      Jana

      Renato odkud mate tuhle informaci? Kez by ste mela pravdu. Ja jsem psala c.10 a taky v budoucim case, ne v minulem.

      Lenka

      A mohu se zeptat, je tato vaše informace stoprocentní,že to bude uznáno.

    Simona

    Útvar = 0 bodů 🙁 Je mi lito, bohuzel v zari.

    Kajla

    Hlavně klid, třídní nám říkala, že uz na to nejsou takoví psi a uznaji ti to. Jen ti strhnou velky počet bodů

Lucie

Chtěla bych se zeptat, jestli mi bude práce uznána, když jsem psala téma 8 a nepoužila přímou řeč?

Kája

Bohužel jsem psala zprávu – vše v budoucím čase, jako by zpráva o akci, která teprve nastane. Projdu?

    Bob

    Ne zakladni znak zpravy je že popisuje minulost

      Renata

      Zpráva je o tom, co se stalo nebo nestalo, nebo o tom, co se stane nebo nestane, v méně případech, ale je. Takže osobně si myslím, že by na to mělo být přihlíženo. Je vidět, že zadání bylo mírně zavádějící, když to spousta studentů pochopila v budoucím čase.

        marta

        ale ta událost už proběhla, a to 1. dubna 2017 … tak proč používat budoucí čas

        Hana

        ne, nelze pochopit v budoucím čase.. zpráva je o něčem, co se již stalo – ještě to dali najevo uvedením data..
        do budoucna se píše oznámení nebo přímo pozvánka..
        zpráva je z pohledu češtiny vždy JEN v minulosti

Markéta

Dobrý den, jak je možné, že v textu není přímá řeč a stále je to práce na jedničku?

Lenka

Mám dotaz. Chtěla bych se zeptat, zda bude uznáno, že jsem psala v první osobě u tématu č 8 ?

    Hana

    asi záleží, kdo to bude opravovat – jak se ti dva shodnou, protože se mělo navázat na výchozí text, který je v er-formě.. ovšem i v knihách se někdy tento pohled mění, záleží tedy i na zpracování.. každopádně by to mělo jít zpětně obhájit 🙂

Barča

Proč tu ve vzorovem vypravování nemáte přímou řeč?

Martina

Vadí, když jsem nenapsala nadpis u vypravování?

Tomáš

Dobrý den, rád bych se dotázal, zdali má práce bude hodnocena, pokud nadpis práce byl shodný s názvem tématu. Vybral jsem si zprávu, tzn. téma č. 10.
Nejsem si jist, zdali se jedná o fatální chybu, a nebo to povede pouze ke snížení bodů, děkuji.

karolina

Dobrý den, psala jsem 7 téma a nenapsala jsem tam všechny informace z výchozího textu. bude se mi sloh počítat?
děkuji za odpověď

Eva

Prosím o odpověď, jak bude hodnoceno vypravování, když není dodrženo navázání na text, ale text je zapracování do celé slohové práce. Odstavce, nadpis, přímá reč…vše ostatní tam je. Děkuji za odpověď.
Eva

    L.

    Podobná situace se opakovala pár let zpátky, slečna text použila až v závěru. Nejdříve její práce neprošla, poté si to ale uhádala a dostala za 1. Vím, že jsem tím příliš neporadil, ale snad jsem trochu osvětlil situaci.

    Hana

    Těžko říct, uhádat se to dá s nejasným zadáním – tady je jasně napsáno – že to má navázat na výchozí text.

Dominika

Vadí větší počet odstavců u zprávy?

Anna

Nemela by v tom vypravovani byt prima rec?

Petr Novák

Splnil jsem téma pokud jsem psal o léčce, že náčelníik kmenu pozval Jeana na večeři, otrávil mu jídlo, Jean to odhalil a vyměnil své a náčelníkovo jídlo? Nakonec se tedy otrávil a zemřel náčelník a Jean přežil.

Aneta

Vadí když jsem 8 téma psala v první osobě? Dají mi 5? Bude se to počítat?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *