Úvahový text na téma Člověk a stroj – vzor maturitní písemky z ČJ 2015 podzim

 

Úvaha na téma „Člověk a stroj“ přináší hluboký pohled na vliv technologií na náš každodenní život. Tato vzorově vypracovaná maturitní písemná práce z češtiny 2015 podzim vás inspiruje k přemýšlení o rovnováze mezi technologiemi a lidskostí. Přejeme vám úspěšné složení maturitní písemky z češtiny, a také mnoho úspěchů u maturitních předmětů, ze kterých maturitu skládáte. Nový Amos. Pojďme se tedy podívat na tu vzorovou písemku na jedničku a pojďme si i říct, proč by tento vzor skvělé hodnocení získal. Ať se daří, společně to zvládneme!

Zadání úvahového textu, které se objevilo v ostré maturitní písemné práci z češtiny v roce 2015 na podzim

Člověk a stroj

VÝCHOZÍ TEXT

Je zvláštní, jak velkou část svého života strávíme tím, že se snažíme nějak vyjít se stroji, nastavit jejich fungování. Bojujeme s nimi, využíváme je při práci i zábavě, někdy se jim také přizpůsobujeme. Kontury našeho života jsou otištěné ve strojích, jimiž se obklopujeme. (S. Hall, Čelisti slov, upraveno)

Zpracování: úvahový text zabývající se myšlenkou nastíněnou ve výchozím textu

Vzorové vypracování slohového útvaru úvahový text v ostré maturitní písemné práci z češtiny v roce 2015 na podzim

Člověk a stroj

V dnešní době jsme neustále obklopeni stroji, které nám usnadňují každodenní život. Od ranního probuzení, kdy nás budí digitální budík, přes cestu do práce v autě nebo veřejné dopravě, až po práci na počítači. Stroje se staly nedílnou součástí našeho života a mnozí z nás si ani nedokážou představit den bez nich. Ale co to vlastně znamená pro nás jako lidské bytosti?

Stroje nám bezesporu přinášejí mnoho výhod. Usnadňují práci, šetří čas a zvyšují produktivitu. Díky nim máme více času na volnočasové aktivity a můžeme se věnovat věcem, které nás baví. Avšak je zde i stinná stránka této závislosti na technologiích. Často se stáváme jejich otroky, trávíme hodiny před obrazovkami a ztrácíme schopnost komunikovat tváří v tvář. Stroje nás také mohou odvádět od důležitých věcí, jako jsou vztahy s rodinou a přáteli.

Navíc, čím více se spoléháme na stroje, tím více riskujeme, že ztratíme některé dovednosti. Například schopnost orientace v terénu, když se spoléháme na GPS navigaci, nebo schopnost počítání, když vše řešíme kalkulačkou. Stroje také mohou způsobit ztrátu pracovních míst, protože mnoho manuálních a rutinních úkonů dnes vykonávají stroje místo lidí.

Je tedy důležité najít rovnováhu mezi využíváním technologií a udržením lidskosti. Stroje by měly být našimi pomocníky, ne pány. Měli bychom se snažit využívat jejich potenciál k tomu, abychom zlepšili náš život, ale zároveň bychom neměli zapomínat na to, co nás činí lidskými – schopnost komunikace, empatie a kreativita.

V závěru lze říci, že stroje jsou neodmyslitelnou součástí našeho života, ale je na nás, jakou roli jim přidělíme. Buďme jejich pány a ne otroky, a využívejme je k tomu, abychom vytvořili lepší svět pro nás všechny.

ČTĚTE TAKÉ: Návod jak napsat úvahu na jedničku
SOUVISEJÍCÍ: Další vzory úvah k maturitní písemce z češtiny

Proč by tento vzor úvahového textu získal u maturitní písemné práce z češtiny vynikající hodnocení?

Splnění zadání: Text je úvahou o vztahu mezi člověkem a stroji, jak zadání požaduje.

Kvalitní titulek: Titulek „Člověk a stroj“ je výstižný a jasně odráží téma úvahy.

Struktura: Text je logicky uspořádán do odstavců.

Argumentace: Silná a přehledná argumentace pro a proti využívání strojů.

Vyváženost: Text přináší vyvážený pohled na výhody a nevýhody technologií.

Jazyková úroveň: Použití správné gramatiky a stylistiky.

Originalita: Práce je originální a dobře zpracovaná.

Aktuálnost: Téma je aktuální a relevantní pro dnešní společnost.

Reflexe: Úvaha nabízí hlubší reflexi o vlivu technologií na náš život.

Závěr: Silný a motivující závěr, který vyzývá k rovnováze mezi technologiemi a lidskostí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *