Referát o jednom z avantgardních literárních směrů – vzor maturitní písemky z ČJ 2015 jaro

 

Tento příklad referátu o surrealismu, vypracovaný na jaře 2015 jako maturitní písemná práce z češtiny, slouží jako vynikající vzor. Text podrobně rozebírá avantgardní literární směr, jeho významné představitele a klíčová díla, vycházející z inspirujícího zdrojového textu. Referát je logicky uspořádaný, přehledný a obsahuje důležité informace. Tento vzor pomůže maturantům pochopit, jak správně sestavit referát a splnit veškerá kritéria pro získání vysokého hodnocení. Mnoho skvělého hodnocení u písemné práce z češtiny u maturity přeje Nový Amos.

Zadání referátu, které se objevilo v ostré maturitní písemné práci z češtiny v roce 2015 na jaře

Avantgardní literární směry

VÝCHOZÍ TEXT

Nástup avantgardy v první třetině 20. století je spojen s rázným odmítnutím společenských i uměleckých konvencí. Ve středu zájmu stojí dosud neobvyklé náměty (např. život městského člověka v technické civilizaci), proměňuje se i poetika (tvůrčí hra s jazykem, kompozice asociací, polytematičnost). Zkušenost s 1. světovou válkou se nejen projevuje antimilitaristickou tematikou a oslavou života v jeho přírodní podstatě, ale odráží se i v poetice nonsensu. (L. Lederbuchová, Průvodce literárním dílem, upraveno)

Zpracování: referát o jednom z avantgardních literárních směrů první poloviny 20. století (funkce výchozího textu informativní)

Vzorové vypracování slohového útvaru referát v ostré maturitní písemné práci z češtiny v roce 2015 na jaře

Avantgardní literární směry – referát o surrealismu

Surrealismus je jedním z nejvýznamnějších avantgardních literárních směrů, který vznikl v první třetině 20. století. Tento směr se vyznačuje odmítnutím tradičních uměleckých a společenských konvencí a hledáním nových, dosud neprobádaných oblastí lidské psychiky. Zakladatelem surrealismu byl André Breton, který se inspiroval teoriemi Sigmunda Freuda o podvědomí a snech.

Surrealisté usilovali o zachycení nejniternějších myšlenek a pocitů, často prostřednictvím automatického psaní, které mělo za cíl obejít logickou kontrolu vědomí a nechat volně plynout asociace. V jejich textech se objevují neobvyklé náměty, jako je život ve snu, halucinace a iracionální představy. Typické pro surrealismus je také prolínání různých témat a motivů, což často vede k vytváření obrazů plných nonsensu a paradoxů.

Jedním z nejznámějších děl surrealistické literatury je „Nadja“ od André Bretona, kde autor popisuje své setkání s tajemnou ženou, která ho přivádí do světa snů a fantazie. Dalším významným dílem je „Magnetické pole“ od Philippa Soupaulta a André Bretona, které je považováno za manifest surrealistického automatického psaní.

Surrealismus měl také výrazný vliv na výtvarné umění, kde se proslavili umělci jako Salvador Dalí a René Magritte. Jejich obrazy často zachycují snové a bizarní scény, které vyvolávají silné emocionální reakce a nutí diváka k zamyšlení.

Surrealismus jako avantgardní směr přinesl do literatury a umění nový pohled na realitu a podvědomí, a jeho vliv je patrný dodnes. Surrealisté se snažili osvobodit lidskou mysl od omezení logiky a racionálního myšlení a otevřít cestu k hlubším a tajemnějším vrstvám lidské existence.

ČTĚTE TAKÉ: Návod na psaní referátu na výbornou
SOUVISEJÍCÍ: Další vzory referátů k maturitní písemce z češtiny

Proč by tento vzor referátu získal u maturitní písemné práce z češtiny vynikající hodnocení?

Splnění zadání: Text přesně odpovídá zadání a reflektuje výchozí text.

Titulek: Výstižný a přesně vystihuje obsah referátu.

Struktura: Text je přehledně členěn do odstavců, což usnadňuje čtení.

Koherence: Myšlenky jsou logicky uspořádány a plynule na sebe navazují.

Detailnost: Poskytuje dostatek informací o surrealismu a jeho hlavních představitelích.

Jazyk: Srozumitelný a vhodný pro cílovou skupinu studentů.

Relevance: Text se drží tématu a nevěnuje se nepodstatným odbočkám.

Pravopis: Bez gramatických a stylistických chyb.

Autenticita: Popisuje surrealismus autenticky a srozumitelně.

Inspirace: Výchozí text je vhodně využit jako inspirace pro vlastní referát.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *