Jak napsat slohový útvar, nazývající se zpráva tak, abyste u maturitní písemné práce z ČJ uspěli, a to nejlépe se ziskem skvělé známky? Co to vlastně zpráva je, a jaké části a další náležitosti má psaní zprávy mít? Vzor zprávy není jediný návod jak napsat slohovou práci u maturity z češtiny na jedničku, podívejte se tedy i na další návody na psaní vynikajících slohovek a buďte připraveni. Mnoho úspěchů u maturity z češtiny a také ostatních maturitních předmětů a i v životě po úspěšném vykonání zkoušky dospělosti přeje Nový Amos.
Co je vlastně zpráva?
Slovo zpráva, nebo zprávy, slyšíme velmi často a často se také bavíme o tom, co bylo ve zprávách atp. Zpráva je totiž typ textu, ve kterém chceme čtenáře informovat o nějaké události, která se již stala. Chceme tedy „zpravit“ našeho čtenáře o něčem, ať už se jedná opravdu o cokoliv, co se stalo. Můžeme psát zprávu např. o tom, co se stalo nám, anebo můžeme napsat zprávu o něčem, co je zajímavé pro větší společnost lidí. Psaní zpráv tedy není pouze slohovým útvarem k maturitě. Je to typ textu, který je v reálném světě psán velmi, velmi často a který čteme nebo minimálně slyšíme či vidíme, téměř každý den.
Píšeme-li zprávu, měli bychom tedy zahrnout naše čtenáře zajímavými informacemi o dané události a nejenom to; při psaní zpráv můžeme samu událost i libovolně hodnotit, např. podle našeho pohledu na svět nebo našich názorů. (Proto je vždy mnoho různých zpráv o jedné a té samé události.)
ČTĚTE TAKÉ: Jak napsat osobní dopis u maturity z češtiny?
U maturitní zprávy bychom neměli opomenout následující části, které musí každá zpráva pro zisk co nejvíce bodů u maturitní písemky mít:
- Titulek (zajímavý, měl by čtenáře oslovit)
- Text zprávy (několik odstavců o dané události)
Co se týče samotné češtiny, měla by zpráva být napsána spisovně, logicky a gramaticky správně.
Absolutním základem každé zprávy je vždy sdělit CO se stalo, KDE se to stalo, KDY se to stalo a KDO tam byl. Až Vaši zprávu napíšete, zkuste si zkontrolovat, zda informace ohledně události, místa události, čase události a účastnících události Váš text zahrnuje.
Vzorové zadání zprávy k maturitě z češtiny (ostré zadání z podzimního maturitního termínu v roce 2013):
Téma: „Zpěv, divadlo, tanec: vystoupení u seniorů mělo neočekávaný úspěch“
Zpracování: zpráva do regionálního zpravodaje o vystoupení žáků vaší školy v domově pro seniory
Vypracování na jedničku – vzor zprávy k maturitě z češtiny:
Uspěli jsme u seniorů
Sdružení přátel školy a žáci Střední školy strojní, stavební a dopravní v Liberci ve spolupráci s Domem seniorů ve Vratislavicích nad Nisou uspořádali odpoledne plné zpěvu, tance a divadelních scén. Akce se uskutečnila 5. 9. 2013 od 14.00 hod. v kulturní místnosti samotného domova seniorů a od 17.00 hod. pokračovala divadelním představením v přilehlém parku, který slouží nejen seniorům, ale i širší veřejnosti. Všichni byli srdečně zváni a vítáni.
Senioři si měli možnost poslechnout pásmo písní ze světoznámých operet prostřednictvím pěveckého sboru „Cvrčci“. Dále následovalo moderní taneční vystoupení na téma „Buďme sami sebou“, které mělo za úkol setřít generační rozdíly a vtáhnout seniory do rytmu hudby. Z této části vystoupení měli radost hlavně senioři, kteří byli vybídnuti a aktivně zapojeni do tanečního vystoupení. Velmi zajímavě se propojil prvek moderního tance žáků, kteří prezentovali styly street dance, Hip Hop, Lockin, Poppin, a tradiční pojetí tanečních stylů seniorů, např. valčík, polka. Představení sklidilo obrovský potlesk a následoval taneční přídavek, kterého se ujal vedoucí tanečního kroužku střední školy pan Mgr. Janek Ledecký, bývalý taneční mistr libereckého Divadla F. X. Šaldy.
Po taneční části následovalo občerstvení v kavárně domu seniorů, které připravili samotní obyvatelé domova. Během ochutnávání sladkých dezertů a popíjení lahodné kávy se hovořilo o dalších projektech pro seniory, na kterých by se podíleli žáci SŠSS a D v Liberci.
Poslední částí odpoledne bylo divadelní představení s názvem „Romeo a Julie po čtyřiceti letech“, které bylo dějově zasazeno do 21. století. Nepostrádalo však nadhled nad proměnou člověka a zcela zachovalo tradiční pohled na Shakespearovu tematiku.
Po skončení akce byli všichni plni dojmů a konstatovali, že akce se vydařila. Celá akce byla pořádána v rámci preventivně výchovné činnosti.
SOUVISEJÍCÍ: Další vzory jak napsat zprávu u maturitní písemky z češtiny
Proč by naše zpráva získala skvělé hodnocení u maturity z češtiny?
ČTĚTE TAKÉ: Úvaha u maturity z ČJ a jak ji napsat na jedničku?
- text je psán v kontextu zadání – píšeme tedy věcně, zpráva je o tématu, které je v zadání jasně zmíněno
- píšeme slohový útvar, který je dán zadáním – tedy zprávu
- text je psán spisovně, obsahuje zajímavou slovní zásobu k tématu a neobsahuje chyby
- text obsahuje titulek (Uspěli jsme u seniorů)
- text zprávy obsahuje několik odstavců; v každém odstavci je rozebrána jedna myšlenka
- text je vhodně gramaticky rozčleněn, titulek je odsazen od tetxu a odstavce jsou jasně viditelné (díky vynechání jednoho řádku)
- text obsahuje mnoho zajímavých informací o události (kde se stala, kdy, kdo se jí účastnil atd.)
- závěr zprávy obsahuje hodnocení události (… že se akce vydařila…)
- text obsahuje více než 250 slov (dáno zadáním)
Mnoho úspěchů u maturity z češtiny při psaní maturitní slohové práce, ve které se objeví zpráva, přeje Nový Amos.