Novela Bohumila Hrabala z roku 1966 Ostře sledované vlaky patří mezi zásadní díla zobrazující život v Československu během druhé světové války. Hrabalovy Ostře sledované vlaky byly navíc zfilmovány Jiřím Menzelem, který za stejnojmenný film získal Oskara. Prohlédnout si vzorové zadání a otázky zkoušejících u maturity z češtiny se vyplatí. Budete vědět, co můžete od tohoto díla u ústní zkoušky z češtiny očekávat.
Výňatek uměleckého díla Ostře sledované vlaky Bohumila Hrabala
A osobní vlak vjížděl do stanice, vyšel jsem na perón a cestující se vyhrnuli z čekárny a vlak zvolna přijížděl, na druhém vagónu stála na stupátku Máša, do noci svítil její nákrčník, na prsou měla služební lampičku, na zápěstí na řemínku konduktérské kleštičky, tak jako vždycky, i když jsme tenkrát natírali ten plot kolem celých dílen, vždycky byla čistá, i na konci šichty tak, jako by právě do ní přišla. A seskočila se stupátka, a jak natáhla nožku, měla černé střevíce a bílé ponožky, ve tváři jí zářily dolíčky a obličej v modré noci svítil, jako by si před chvílí cípem ručníku vyčistila ouška. A podala mi jablko a já jsem v jedné ruce držel lucernu a ve druhé jablko a Máša se na mne přitiskla, vzala mne do náruče, byla silnější než já, a tváře jí voněly mlíkem, přitiskla se na mne tak, že olejová lampička mě hřála na prsou, plamen se mi propaloval do srdce, a šeptala mi:
„Miloši, Miloši, já tě mám ráda, tolik ráda, ale tím vším, co bylo, já jsem vinna, ptala jsem se děvčat, jak na to, ptala jsem se těch starších, určitě všecko bude zase v pořádku, určitě, já už teďka vím, jak na to … víš?“
Zadání ústní zkoušky pro dílo Ostře sledované vlaky, Bohumil Hrabal
Charakteristika uměleckého textu s využitím vědomostí získaných přečtením celého díla a s orientačním zasazením do literárněhistorického kontextu:
- Charakterizujte vypravěče a postavy objevující se ve výňatku.
- Určete prostředí, v němž se odehrává děj výňatku.
- Charakterizujte výstavbu textu.
- Charakterizujte slovní zásobu výňatku.
- Zasaďte tvorbu Bohumila Hrabala do kontextu české literatury.