Jak napsat osobní dopis u maturity z češtiny?

 

Jednou ze zkoušených oblastí v maturitní písemné práci z českého jazyka je i oblast korespondenční. Spadají sem různé druhy dopisů, které se liší zejména svou formálností, tedy podle toho, komu píšeme, zda se jedná např. o kamaráda nebo člověka, který má ve společnosti nebo vůči mé osobě nějaký formální respekt, např. úředník, učitel, ředitel, nadřízený apod. Pojďme se tedy nyní zaměřit na psaní osobního dopisu (tedy neformálního dopisu) a jak jej u maturity z ČJ napsat na co nejlepší známku. Podívejte se také na další návody, které jsou pro zvládnutí maturitní písemky zde k dispozici. Mnoho úspěchů přeje Nový Amos.

maturita-cestina-amos-itutoring-top-content

Co je od Vás u psaní osobního dopisu u maturity očekáváno?

Osobním dopisem je v podstatě jakýkoliv dopis (ať už psaný rukou nebo elektronicky), který píšeme nějaké své známé osobě, např. kamarádovi, členovi rodiny, známému apod. Proto si můžeme dovolit psát dopis neformálně nebo neutrálně, v každém případě bychom se však měli vyvarovat výrazům hrubým nebo vulgárním. U maturity z češtiny se samozřejmě mimo slohových charakteristik textu hodnotí i pravopis (i/y, psaní velkých/malých písmen atd.), interpunkce (psaní čárek mezi větami, uvozovky atd.).

Minimální počet slov u psaní osobního dopisu u maturity z českého jazyka je 200 slov. Doporučujeme tento počet vždy mírně překročit, tedy napsat např. 200-250, maximálně 300 slov. Za více slov sice o body nepřijdete, ale žádné ani nezískáte a je pravděpodobně, že ve větším množství textu budete mít možná i více chyb.

Klíč k úspěchu

Největším klíčem k úspěchu je samozřejmě vždy co nejpřesnější plnění zadání, které si vyberete. Vyberete-li si tedy psaní osobního dopisu, jehož téma je vždy dané zadáním, nepište o něčem jiném, a držte se vždy tématu. Nedodržení tématu je totiž nejvážnější prohřešek a většinou vede k tomu nejhoršímu, tedy neprospěchu v této části maturity z ČJ. Vždy dodržte slohový útvar a téma a máte vyhráno.

ČTĚTE TAKÉ: Úvaha u maturity z ČJ a jak ji napsat na jedničku?

Osobní dopis na jedničku obsahuje následující části:

  • místo a datum, kdy byl dopis napsán
  • oslovení osoby, které píšeme (adresát)
  • text osobního dopisu (rozdělen na několik odstavců, kdy každý odstavec obsahuje minimálně úvod, hlavní text a závěr)
  • rozloučení (může být součástí závěru)
  • podpis
  • naše adresa (adresa pisatele = my)

Vzorové zadání osobního dopisu k písemné práci z ČJ u státní maturity:

Téma:

„Život je změna!“

Zpracování: Dopis kamarádovi / kamarádce o změnách, které nastaly od doby, kdy jste seděli v jedné lavici.

Vzor vypracování: osobní dopis k maturitě z českého jazyka:

V Praze 15. 4. 2014

Ahoj Petře,

už uplynul nějaký čas od doby, kdy jsme se naposledy viděli, tak bych Ti rád napsal o změnách, které nastaly v mém životě.

Bohužel už nebydlím v Liberci, protože jsem se před třemi lety seznámil s jednou zajímavou dívkou, jež mne okouzlila natolik, že jsem se za ní odstěhoval do Prahy. Bydlíme společně na Karlově náměstí v jednom činžovním domě nedaleko Vltavy. Z okna obývacího pokoje máme krásný výhled na Vltavu a celé okolní nábřeží. Čtvrť je velice rušná, ale zvykl jsem si. Dokonce nedaleko našeho domu je malý park, kam si občas zajdu odpočinout a zaběhat. Dopravní obslužnost je velice dobrá, do práce se dostanu za třicet minut.

Pracuji ve firmě, která je zaměřena na počítačové systémy a ochranu dat. Vždycky jsem chtěl pracovat v podobné firmě. Platové podmínky jsou velice dobré a náročnost pracovní pozice odpovídající. Musím si akorát doplnit vzdělání, takže jsem se opět na několik měsíců vrátil do školních lavic. Pracovní kolektiv se skládá z mladých lidí, rozumíme si a pravidelně každých čtrnáct dní se scházíme na bowlingu. Zahrajeme si bowling, popovídáme a popijeme. Fajn akce. Občas s některými zajdeme na tenis, který chodíme hrát do tenisové haly ve čtvrti Výtoň.

Dne 14.12.2014 se chystáme uspořádat dvoudenní vánoční tenisový turnaj. Chtěl bych Tě pozvat, abychom si opět po letech společně zahráli a zároveň zavzpomínali na dobu, kdy jsme společně seděli v lavici. Mohli bychom si v klidu sdělit, co nového se změnilo v našem životě. Doufám, že mne nezklameš a přijedeš do Prahy. Prosím Tě, dej mi vědět, jak ses rozhodl.

Měj se hezky,

Martin

Karlovo náměstí 25
120 00 Praha 2

Proč náš vzor osobního dopisu kamarádovi získá skvělé hodnocení?

ČTĚTE TAKÉ: Charakteristika u maturitní písemné práce z českého jazyka?

  • vybrali jsme si psaní osobního dopisu a slohový útvar dodržujeme
  • osobní dopis je napsán v souvislosti s tématem daným zadáním – píšeme o změnách, které se udály od doby, kdy jsme seděli s kamarádem v jedné lavici
  • text obsahuje všechny části, které má osobní dopis obsahovat, tedy místo a čas psaní dopisu, oslovení, text (úvod, text dopisu, závěr), rozloučení, podpis a adresu pisatele
  • text je vhodně členěn graficky – mezi důležitými částmi dopisu vynecháváme řádky, nové odstavce také lze zleva odsadit
  • text obsahuje slušný, neutrální (ani formální, ani neformální) jazyk, což je v pořádku
  • text neobsahuje pravopisné chyby
  • v textu je použit vhodný jazyk (slovní zásoba), který je očekáván, a který odpovídá maturitní úrovni z ČJ
  • text přesahuje 250 slov

Přejeme mnoho úspěchů při psaní osobního dopisu u maturity z českého jazyka, Nový Amos.

maturita-cestina-amos-itutoring-footer-content

21 comments

Afel

Dobrý den, když jsem nenapsala u dopisu adresy, bude se mi slohová práce počítat?

Miki

Tak tento dopis opravdu jedničku u maturity nedostane. Spíš je to odstrašující příklad, jak osobní dopis vypadat nemá.

a) oslovení Ahoj do dopisu nepatří, ani do osobního – je to forma ústního projevu, ne písemného (jestli nevěříte, můžete se informovat na Ústavu pro jazyk český);

b) slova „akorát“, „popijeme“ a obrat „fajn akce“ jsou hovorové a o písemného projevu opět nepatří;

c) věta (a tím spíše odstavec) by neměla začínat číslovkou psanou číslicemi – stačí před datum napsat „Dne“ nebo „V sobotu“, popř. změnit slovosled;

d) souvětí začínající „Mohli si v klidu…“ vzniklo odtržením od předchozího, které zřejmě autor považoval za příliš dlouhé, zapomněl však doplnit „bychom“.

Úroveň písemného projevu dnešních mladých lidí je oproti předchozím generacím katastrofální, ale to není důvod, proč bychom na ně měli klást nižší nároky. Dnešní generace není hloupější než předchozí, a pokud dnešní dvacetiletí neumí počítat ani se písemně vyjadřovat, bude problém asi někde jinde, ne v nich.

Monika

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, považuje se předložka na konci řádku za chybu?

Filip

opravdu? kazdy odstavec musi mit uvod, stat a zaver? nemusi to mit spise kazdy dopis?

Klára

Dobrý den, mám pocit, že ty adresy a místo s datem se píší jinak. Nemohu teď zrovna najít poznámky ze školy, ale určitě vím, že se nepíše ,,V Praze“ ale jen ,,Praha“, měsíc se píše slovy atp. ..

Džon

„Minimální počet slov u psaní osobního dopisu u maturity z českého jazyka je 200 slov.“ – od kdy, prosím vás?
Já měl vždy dojem, že je to 250 minimálně.
Díky za odpověď.

Kateřina

Dobrý den, chápu správně, že adresa příjemce v dopisu pro kamaráda být uvedena nemusí? Děkuji, K.

Luky

Dobrý den, chtě bych se zeptat, jak správně psát v dopisech adresu ? Na jakou stranu, kde je pisatel, kde příjemce a tak dále. Děkuji

Radka

Dobrý den, podle mě je chyba u adresy odesílatele, chybí zde příjmení.

martina

Dobrý den,
nepíše se datum spíše na pravou stranu?
Děkuji

Katka

Chtěla bych se zeptat, jak je to s adresou toho Petra? píše se někde?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *