Jak postupovat, vyberete-li si u psaní písemné práce z češtiny u maturity jako slohový útvar stížnost? Co se od Vás při psaní stížnosti u maturity z ČJ očekává a jak stížnost napsat tak, aby Vám certifikovaný hodnotitel udělil co nejvíce bodů v hodnocení, a nejlépe rovnou plný počet? Podívejte se, jak na to a uspějte na jedničku! Vzor stížnosti není jediný návod jak napsat slohovou práci u maturity z češtiny na jedničku, podívejte se tedy i na další návody na psaní vynikajících slohovek a buďte připraveni. Mnoho úspěchů u maturity z češtiny přeje Nový Amos.
Proč se vůbec stížnost u maturity z češtiny jako slohovka objevuje?
Myslíme si, že každý z nás bude nucen alespoň jednou v životě stížnost napsat, tzn. oficiálně si na někoho nebo na něco stěžovat. Stěžovat si, když se nám něco nelíbí totiž patří ke svobodnému životu, kde vládne demokracie – je to naše právo. I proto je tedy stížnost jedním z maturitních slohových útvarů. Psaní stížnosti však má svá pravidla.
Co to vlastně stížnost je a jaké části má obsahovat?
Stížnost patří do skupiny administrativních textů (stejně jako např. reklamace, průvodní dopis k petici, otevřený dopis aj.), pro které je typické objektivní vyjadřování. Ve administrativním textu je tedy vždy nutné objektivně (věcně) uvést hlavní účel textu – u stížnosti tedy zejména to, na co si stěžujeme, přičemž bychom se měli vyjadřovat objektivně, stručně a obsahově přesně.
Stížnost je textem formálním – jazykové prostředky oficiálních dopisů administrativního stylu (stížnost mezi ně patří) jsou tedy charakteristické využíváním ustálených frází nebo např. formálních zdvořilostí. Samozřejmostí jsou spisovné neutrální jazykové prostředky (ne např. citově zabarvené apod.).
Součástí stížnosti jsou i běžné náležitosti oficiálního dopisu, pokud jsou uvedeny v zadání a je možné je při psaní stížnosti v rámci maturitní písemné práce využít. Jsou to:
- adresa adresáta nebo dané instituce
- datum
- oslovení
- podpis
- adresa příjemce
Pojďme se tedy podívat na vzorové zadání a vzor stížnosti (vypracované).
Zadání stížnosti k maturitě z češtiny (ostré zadání – jarní termín 2013):
Téma: Potíže se sousedy
Zpracování: stížnost městskému úřadu na sousedské neshody
Stížnost u maturity z češtiny vzor:
Odesílatel:
Martina Kyselová
Na Haldě 25
463 31 Chrastava
Příjemce:
Městský úřad Chrastava
Náměstí 1. Máje 1
463 31 Chrastava
V Chrastavě 22. 10. 2013
Věc: Stížnost na opětovné porušování domovního klidu
Vážený pane starosto,
jmenuji se Martina Kyselová a jsem zástupce obyvatel domu č. p. 25. Již v minulém měsíci jsme Vám zaslali upozornění na konfliktní a nepřizpůsobivé chování našich sousedů obývajících byt č. 14, ale bohužel do dnešního dne nedošlo k navržení řešení.
Náš dům patří do majetku města Chrastavy, a tudíž se opětovně obracíme na Vás. Několikrát jsme se snažili obyvatelům bytu přátelsky domluvit a slušně je požádali o dodržování pravidel, která si stanovili obyvatelé městského domu. Především se jedná o dodržování nočního klidu, pořádku na chodbě domu, včasné zamykání a zabezpečení domu proti přebývání neznámých osob, protože došlo k několika krádežím bot. Bohužel na naše upozornění nereagují a stále si neuvědomují, že jejich chování ruší či omezuje ostatní. Jsme si vědomi, že se jedná o mladou rodinu, že každý má v tomto ohledu jiné měřítko posuzování míry hluku, pořádku. Chtěli jsme se dohodnout na rozumném kompromisu, aby byl problém vyřešen. Na naše prosby však nereagují a zvyšují intenzitu svého rušivého jednání. Několikrát jsme museli oznámit skutečnost na Městskou policii v Chrastavě, která našemu bezohlednému sousedovi uložila blokovou pokutu ve výši jeden tisíc korun. Náš soused se z dané situace nepoučil a ani neměl potřebu zjednat nápravu v podobě úklidu chodby, která byla zanesena odpadky po party.
Proto využíváme možnosti písemné stížnosti a máme velký zájem o vyřešení dané záležitosti smírčí cestou a uvedení situace do pokojného stavu. Pokud nedojde k vzájemné dohodě a nápravě, budeme se muset domáhat ochrany soudní cestou.
S pozdravem obyvatelé domu č. p. 25
v zastoupení Martiny Kyselové
SOUVISEJÍCÍ: Další vzory stížností k maturitní písemce z češtiny na jedničku
Proč by naše vzorová stížnost získala u maturity z českého jazyka vynikající známku?
- dodržujeme zadání a píšeme takový slohový útvar, který se od nás očekává – tedy stížnost
- stížnost píšeme objektivně (popisujeme, co se stalo, nevymýšlíme si, uvádíme fakta atd.)
- náš text se zaobírá pouze relevantními věcmi – vše se týká záležitosti, na kterou si stěžujeme
- náš vzorový text je psán formálně (píšeme panu starostovi), má oficiální ráz a jsou použity ustálená slovní spojení a fráze, které se u stížnosti vyskytují (zaslali jsme upozornění, konfliktní chování, … se opětovně obracíme…, … na naše upozornění nereagují…, atd.)
- text je psán zdvořile, slušně (u stížnosti očekáváno)
- text obsahuje části, které má administrativní typ textu obsahovat: adresa odesílatele, adresa, příjemce, datum, oslovení, podpis
- text odpovídá rozsahu, který je dán zadáním (obsahuje více než 250 slov)
- stížnost neobsahuje gramatické ani pravopisné chyby – od maturanta z češtiny očekáváno
ČTĚTE TAKÉ: Jak napsat skvělé vypravování u maturity z češtiny?
ČTĚTE TAKÉ: Úvaha u maturity z ČJ a jak ji napsat na jedničku?
Umění napsat stížnost je velmi praktická věc a každý člověk by ji měl umět správně napsat. Pokud si psaní stížnosti u maturity z českého jazyka vyberete, budeme Vám držet palce při stěžování si na jedničku, Nový Amos.